JAARGANG NR. 20 2006 BELEVENIS IN OORLOGSTIJD Herinnering uit de oorlog, van de heer van Basten uit Haarlem. Ik ben geboren in 1926 te Haarlem, mijn ouders hadden een meubelzaak bij de Grote Houtstraat. De gekochte goederen moesten per bakfiets worden bezorgd. Zo gebeurde het dat einde het jaar 1944 ene mevrouw Dammers uit Limmen een kroonlamp voor 'haar' restaurant (het café-restaurant van Andries de Graaff) bij mijn vader had gekocht. Zo is het plan ontstaan om bij het bezorgen van de lamp door te rijden naar de Noord, om eten te halen. Wij zouden met zijn drieën gaan, de verloofde van mijn zus (hij was een paar jaar ouder dan ik), een buurjongen van veertien en dan mijn persoontje van achttien. Wij hadden nog wel het geluk dat onze bakfiets luchtbanden had. Zo zijn wij op een zondag met z'n drieën naar Limmen getrapt. Buiten de bestelde lamp hadden wij ook spul mee voor ruilhandel, zoals kussentjes en lappen stof om te ruilen voor eten Wat ik mij ook nog herinner: dat die buurjongen een doosje Bol sigaretten mee had als ruilmiddel. Dat merk heb ik daarna nooit meer gezien, er stond een voetbal op dat doosje. De eerste nacht hebben wij gelogeerd bij mevrouw Dammers, de volgende ochtend zijn wij zo vroeg mogelijk richting Hoorn gereden. Ergens boven Hoorn bij een familie overnacht om zo de volgende ochtend naar Limmen te gaan, dat was aanpoten hoor, want je moest wel voor spertijd binnen zijn. Wij hadden het zo afgesproken met elkaar om eik halfuur te wisselen, twee lopen, een fietsen. Krap voor spertijd kwamen wij in Limmen aan bij Dammers, gauw de bakfiets naar binnen gereden en afgedekt met een zeiltje. Nadat wij daar gegeten hadden en naar onze slaapkamer zouden gaan hoorden wij buiten veel lawaai, het gebrul van "Aufmachen" en daarbij het geklik van die ijzers onder de laarzen van de Duitsers (dat geluid van klakkende hakken kan ik nu nog steeds niet verdragen). Dus wij snel naar onze slaapkamer. 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 40