JAARGANG NR. 20 2006 Ad heeft mij verteld over de meisjes die bij zijn post werden gebracht. De arme stakkers waren na de mishandeling uit hun woonplaats gevlucht en in Limmen opgevangen. Ad vertelde dat Nic Zomerdijk boter ging halen uit de fabriek om die kinderen van de teer te verlossen, want met water verwijder je geen teer en zeep was er niet. Die meisjes werden door de BS post aan de Rijksstraatweg opgevangen en via de Kerkweg doorgebracht naar de Rode Kruispost. Op weg van de Rijksstraatweg naar het Maria Oord kan Jan zulke meisjes hebben gezien en daarom dat beeld voor ogen hebben. Dat de Limmer soldaten-vriendinnetjes veilig in het klooster verbleven, zoals Chris schreef, is een ietsje te rooskleurig. Zij werden wel gevangen genomen en overgebracht naar een gevangenisje bij Duin en Bosch in Bakkum. Daar hebben zij hun straf uitgezeten, bewaakt door de mannen van de Limmer BS. Maar gemarteld zijn ze in ieder geval niet dankzij de wijze leiding van pastoor en burgemeester. Tot slot Wij zijn nu 60 jaar verder en nog steeds houdt het ons bezig. Van de mensen die direct betrokken waren bij de verzetsbeweging zijn er nog slechts enkelen in leven. Voorop staat dat wat zij deden werd gevoed door hun afkeer van de brutale bezetter en de drang om de vrijheid te herkrijgen. Er zijn een paar dingen lelijk misgegaan, dat moet worden erkend, maar dat werd veroorzaakt door misverstanden en niet door moedwillige wreedheid. In de zin van internationaal oorlogsrecht waren onze jongens terroristen. De Duitsers hadden Nederland veroverd. Generaal Winkelman had namens Nederland op 14 mei 1940 de overgave getekend en daardoor waren de Duitsers de eigenaren van Nederland geworden. Zo luidt het 37

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 38