JAARGANG NR. 20 2006 Prins Bernhard werd, als opperbevelhebber van de strijdkrach- ten in ballingschap, verzocht om daar iets op te verzinnen. Samen met de minister van oorlog bedachten zij een plan om ons te behoeden voor een 'linkse staatsgreep'. Het onding Wat zij bedachten zou een afschuwelijk wangedrocht worden, erger dan de 'linksen' ooit hadden kunnen aanrichten. Via de districthoofden van de Binnenlandse Strijdkrachten lieten zij alle BS groepen in het land weten dat hun opdracht was: "Zodra de Duitsers capituleren, onmiddellijk de macht grijpen, burgemeesters en iedereen die met de vijand heeft samen gewerkt arresteren en gevangen zetten.' Tot zover niks aan de hand, maar... De BS moest de macht uitoefenen tot de regering terug was in het vaderland. Om te voorzien in de feitelijke mogelijkheid van uitvoering moesten de manschappen zich per direct voorzien van voorraden voedsel (het was in de hongerwinter), wapens en voertuigen. Dat bevel hield in dat de manschappen op rooftocht gestuurd werden naar hun eigen dorpsgenoten die nog eten in huis hadden. Meestal waren dat de boeren. Zij waren de bron voor voedsel. Die blunder is de mannen duur komen te staan. Zij verloren daarmee hun respect bij de bevolking. Dat was jammer want het waren in werkelijkheid geen bandieten. Zij pleegden hun wandaad op bevel van Prins Bernhard; het was dus een militair bevel. Wij leefden in de laatste maanden van de Duitse bezetting en het Militair Gezag door de BS was aanstaande. Daar was de voorziening voor bestemd. Een ander uitvloeisel van het bevel was het drama bij Adrichem in april 1945. De jongens waren bezig om motorfietsen en een auto rijklaar te maken om direct de weg op te kunnen als het 'uur 33

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 34