JAARGANG NR. 20 2006 MEI 1945, EEN TERUGBLIK NA 60 JAREN De 20e eeuw behoort tot de bloedigste eeuwen uit de geschiede- nis. Het is daarom begrijpelijk dat de mensen die daar herinneringen aan hebben dit niet kunnen loslaten. Maar opmerkelijk blijft wel dat mensen de feiten verschillend kunnen beleven. Soms ook vervagen de herinneringen en kloppen de verhalen niet helemaal meer. Twee mensen die hetzelfde hebben meegemaakt kunnen na jaren toch een verschillend verhaal vertellen. Ook ik heb mijn herinneringen aan die hectische tijd en omdat ik ouder was, en zelf bij de misère betrokken, meen ik het een en ander op een rijtje te kunnen zetten. Wie meer wil weten over die tijd kan het boekje "Limmen in oorlogstijd'. geschreven door Kees Droog, verkrijgen bij de Stichting Oud Limmen. Het einde was in zicht In het voorjaar van 1945 was het duidelijk dat de Duitsers de oorlog zouden verliezen. Onze regering die in mei 1940, samen met de koningin, naar Londen was gevlucht, begon zich al op te maken voor de terug- keer naar het vaderland. Wat zouden zij daar aantreffen? Die vraag kwam bij de ministers op omdat zij vreesden dat er een gevaarlijk moment zou ontstaan bij de capitulatie van de Duitse wehrmacht. De steden en dorpen werden bestuurd door namens de Duitsers benoemde burgemeesters en politiekorpsen. Hun bestuur eindigde bij de capitulatie. Het gezag zou dan weg zijn, en dat gaf 'linkse elementen' de gelegenheid om in dat vacuüm te stappen. Zo dachten onze regeerders in Londen. 32

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 33