JAARGANG NR. 20 2006 De katholieken in Limmen trokken zich meestal niet zoveel aan van de donderpreken van pastoor, maar toch bleven zij keurig rechts en kreeg politiek links geen kans. Mogelijk deed ongemerkt de sociale controle toch zijn werk en was zijn invloed groter dan men zelf dacht. In Limmen bleef de KVP jarenlang de grootste partij. De verhouding tussen de twee geloofsrichtingen in Lirnmen is over het algemeen redelijk goed geweest. De pastoor en de dominee waren in het verleden elkaars concurrenten. Beiden claimden de enige waarheid te bezitten. Nu zijn wij eindelijk zover dat zij elkaar 'collega' noemen, en de woorden 'enige waarheid' maar liever achterwege laten. Wilhelmina en de Oosterburen Minister-President Kuyper was een vurig voorstander van een militair verbond met Duitsland. Zijn pro-Duitse houding stuitte in de tweede kamer wel zo nu en dan op verzet van afgevaardigden, maar na een bezoek van Kuyper aan Duitsland probeerde hij zijn tweede Kamer toch over de streep te trekken. Maar Wilhelmina doorzag de list en liet Kuyper nadrukkelijk weten dat zij tegenstander was van een bondgenootschap met Duitsland op dit moment. Haar handtekening zou daar niet onder komen Als je daar even over nadenkt zou je de conclusie kunnen trekken dat zij ons land waarschijnlijk heeft behoed voor deelname aan de eerste wereldoorlog 1914-'18. Als bondgenoot van Duitsland zou Nederland vanzelfsprekend in die vreselijke oorlog zijn meegesleept. Nu waren wij neutraal en ging de waanzin aan ons voorbij. Als Kuyper zijn zin gekregen had zou het er heel anders hebben uitgezien. Het ingrijpen van de koningin, in zo'n belangrijke aangelegenheid en ook haar veroordeling van de houding van het kabinet in de kwestie Boerenoorlog, wijst er duidelijk op dat Wilhelmina geen knieval wenste te doen voor haar ministers. 13

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 14