JAARGANG NR. 20 2006 In 1907 vertrok dominee Winkel naar Friesland en kwam dominee Bosch naar Limmen. Ook deze dominee was een sociaal democraat en ook hij was geheelonthouder. Daar veranderde dus niets aan. De rooie buurt Ik kreeg wel eens vragen over die naam, van mensen die niet snapten waar dat nou eigenlijk op sloeg en waar dat vandaan komt. Ik moet toegeven dat het ook niet zo eenvoudig is. Om hier een juist antwoord op te geven moeten wij terug naar de tijd van pastoor Peeperkorn. Die kwam in 1908 naar Limmen. In de tijd van dominee Winkel was pastoor Leesberg de herder van de katholieken. Die had zojuist in 1902 zijn prachtige nieuwe Cornelius kerk voltooid en die zal heus geen tijd hebben gehad om ook nog zijn kudde te bewaken. Mogelijk was hij ook ruimdenkend. Het was dan ook aardig uit de hand gelopen. Protestante jongens bliezen mee in het fanfarekorps van de roomsen, en al zulks. "Het moest toch niet erger worden','vond Peeperkorn, toen hij bij zijn aantreden dat soort zaken aantrof. Toen hij ook nog vernam dat de protestanten de sociaal democratische leer aanhingen, was voor hem de maat vol. Omdat de meeste protestanten in de Limmerbuurt woonden, bedacht hij de naam: "de rooie buurt" Hij dacht daarmee een angstaanjagend schrikbeeld gebracht hebben. Maar dat viel tegen; de katholieken moesten er om lachen. Aan hun houding veranderde niets. Vrijzinnig In die dagen was de leer van de katholieke kerk zeer behoudend rechts. Vanaf de kansel werd de gelovigen voorgehouden wat zij 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 12