JAARGANG NR. 20 2006 In het jaar 1903 kreeg de Hervormde Gemeente in Limmen een nieuwe dominee. Zijn naam was Simon Winkel. In de kerkenraad was er al langer over gesproken: de nieuwe dominee was het sociaal-democratisch gedachtegoed toegedaan. Voor de Hervormde Gemeente in Limmen was dat laatste kennelijk geen bezwaar. Dominee was bovendien geheelonthouder en ook dat beloofde veel goeds. En dat werd het ook. Wat ik er nu over ga schrijven werd mij destijds verteld door een vrouw die hem als jong meisje had meegemaakt. Die vrouw was Jo Vooren, 'tante Jo', werd zij door haar omgeving genoemd. Jarenlang was zij voorvechtster voor "De Blauwe Knoop" Zij vertelde hoe de situatie was toen dominee Winkel in Limmen kwam. In veel gezinnen werd gebrek geleden door drankzucht. Ook bij haar in het gezin dronk vader een borreltje te veel. Haar vader was tuinder en hij ventte met groente in Alkmaar. Maar omdat hij geld nodig had voor zijn borrel had hij te vaak geen handelsgeld meer. Dan kreeg moeder de schuld dat zij te veel huishoudgeld had opgemaakt. Dan kwam er ruzie en een onaangename spanning in huis. Dat was natuurlijk niet alleen bij ons, maar bij zo velen, aldus tante Jo. Dominee brengt redding Toen de dominee de verhalen van zijn gemeentenaren had gehoord legde bij direct de bijl aan de wortel van dat kwaad. Hij gaf met zeer veel nadruk de schuld van de armoede aan de drank. Winkel hield zijn mensen voor dat geld voor drank niet alleen weggegooid geld was, maar dat de drank de hersenen benevel- de en dat zij daarom hun bedrijfjes niet goed konden voeren. Dubbel verlies dus. 9

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 10