Jaargang nr. 19 2005 VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST Een aardige titel om mee te beginnen. Het verleden zoals bedoeld in de aanhef slaat op de opgraving van de Krocht van de familie Welboren. Het was fantastisch om als amateur archeoloog mee te mogen doen aan deze professionele opgraving, ook de werkzaamheden en de dialogen over de interpretatie van de grondsporen werden de amateurs als gelijkwaardig gezien. Kennis over een stuk verleden van dit dorp is toegevoegd aan de geschiedenis. Hoewel er nog veel moet worden uitgezocht door de universiteit, is het reeds duidelijk geworden dat door de opgraving de visie op het wonen en leven in het kustgebied moet worden bijgesteld. De zeer vele paalsporen en waterputten lieten eeuwen van bewoning zien. Het is verbazingwekkend dat er sprake was van zeer grote boerderijen, sommige hadden de vorm van een boot. Het gaf aan dat in de periode 10e t/m 13e eeuw sprake was van behoorlijke welvaart. De belangrijkste vondst van de opgraving wil ik u niet onthouden, namelijk een waterput gemaakt van scheepsdelen, gedateerd 9e eeuw. Planken en twee zgn. wrangen welke toebehoorden aan een klein bootje werden rechtop in de grond gestoken en dienden zo als waterput, tussen de planken werd als breeuwsel een rnossoort teruggevonden .De planken worden door middel van vriesdrogen geconserveerd. In Nederland is uit deze periode nauwelijks iets bekend over scheepsbouw. In het heden en de toekomst wil ik iets vertellen over de ontwikkelingen op het terrein van de archeologie. In 1992 is er een Europees verdrag opgesteld, genaamd het Verdrag van Malta. Nederland staat voor de opgaaf om dit verdrag in een wet aan te nemen. Wanneer dat precies gaat gebeuren is nog niet duidelijk. 42

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2005 | | pagina 43