Jaargang nr. 19 2005 VLIEGMACHINES EN AVONTUREN Een militair geheim Toen ik een kleine jongen was bestond er geen TV en natuurlijk ook geen video apparatuur. Wij moesten het doen met eenvoudige zwart-wit foto's, ook in kranten en tijdschriften. Hoe het er in de wereld werkelijk uitzag dat wisten wij pas toen wij er zelf kwamen. "Elk nadeel heeft zijn voordeel' zei onze vaderlandse voetbalfilosoof Johan Cruijff, en ik ga proberen of ik hem in deze gelijk kan geven. Want zeg nou zelf: iedereen heeft via zijn kleuren TV zo ongeveer alles wat interessant is in de wereld al gezien. Video opnamen zijn niet van de werkelijkheid te onderscheiden, en zo heeft de buitenwereld ons niets verrassends meer te bieden. Naast alle zegeningen heeft de techniek ons een stukje ontstolen, zou je kunnen zeggen. Ik ben geboren in 1923 en vóór de oorlog viel er van grote buitenlandse reizen voor mij nog niet te genieten. Tijdens de oorlog kon je maar beter zo dicht mogelijk in de buurt van Limmen blijven want Noord-Holland behoorde tot de relatief veiligste plekjes in ons goede vaderland. Van het vijandige buitenland kon je in die dagen maar beter helemaal weg blijven. Toen die oorlog dan eindelijk voorbij was, stonden wij klaar om het avontuur tegemoet te treden. En dat waren werkelijk avonturen. Immers, het was allemaal splinter nieuw voor ons. Vreemde volkeren die vreemde talen spraken en er een eigen cultuur op na hielden was al fascinerend, maar die leefomgeving, dat landschap; dat was totaal anders dan wij ons hadden voor gesteld. Zo heel anders dan op die grauwe zwart-wit fotootjes. De bergen waren zo kleurrijk en rijk aan contrasten. Alles was mooier en vriendelijker dan wij hadden gedacht. 24

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2005 | | pagina 25