Jaargang nr. 18 2004 kreeg dan iets van fl 11,- of fl 12,- per week. Onze Cor was lid van de arbeidersbeweging. Het stempelen gebeurde bij ons thuis. Mijn vader is later nog bestuurslid geweest van de Kennemerveiling namens de kleine zelfstandigen. Weet je, je was al blij als je ouders het zelf konden redden, want overal was armoede. Je pakte soms alles aan. Ik vergeet nooit dat er sommige mensen steun kregen van de kerk. De man die de steun verzorgde liet die mensen de armen- bank inlopen om die paar centen in ontvangst te nemen, waar iedereen bij was. Dat was voor die mensen toch om dood te gaan van ellende!" Wat deden de jongelui in hun vrije tijd? "Ik was lid van de gymnastiekvereniging. Daar ging ik graag naar toe. We deden echt niet van die eenvoudige dingen, hoor! Is Zondags gingen we wel met een paar vrienden op de fiets naar Wijk aan Zee om te scharhoepelen. Vanzelfsprekend eerst naar de kerk in Wijk aan Zee en daarna haalden wij in Beverwijk wat mosselen en dan reden we naar de pier in IJmuiden om te scharhoepelen' Vertelt u eens, hoe ging dat scharhoepelen in zijn werk? Nou, je had een hoepel mee, daar spande je in het midden kruislings touwen doorheen. Je brak een mossel een eindje open en klemde die om die touwen vast. Je deed er zoveel mogelijk naast elkaar, dat was dan je aas. Dan liet je die hoepel aan een lang touw langzaam het water in zakken en dan meestal na een minuut of tien haalde je hem weer omhoog. Als er dan veel mosselen af waren, dan had je kans dat er een school scharren zat. Dus nogmaals mosselen eraan en dan proberen op het juiste moment op te halen. Met een beetje geluk kwam je met een zak vol thuis. Soms had je pech en was er niets' Toen kwam de leeftijd voor vaste verkering? "Welnee, je had geen geld om aan verkering te denken. Wel ging je op dansles bij Kees Winder op een vaste avond in de week. Dan kwam er een dansmeester, en een dochter van een caféhouder uit Castricum kwam piano spelen, de foxtrot of wals. Je stoof dan op die meiden af. Ik weet nog, ik was een paar keer met een meidje op 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2004 | | pagina 37