Jaargang nr. 18 2004 IN GESPREK MET JAN HAGEMAN Over zijn overleden vader JosephusTheodorus Hageman Wilt u iets vertellen over het werk van uw vader? "Mijn vader werkte als arbeider in loondienst. Hij werkte op de tuin, dat was hard werken voor weinig geld. Juist omdat het in loondienstwas, kon het gebeuren dat vader zonderwerk kwam te zitten. De baas had macht in die tijd, veel macht. Als hij zonder werk zat moest vader bij de werkverschaffing aan de gang. Daar heb ik nog een loonzakje van. Hij kreeg toen fl 10,10 voor een gezin van elf personen en wat waardebonnen. Daarvoor kreeg je bij de gemeente margarine en een blik gehakt, of een blik vlees. Dat vlees was lekker! Na de oorlog is mijn vader penningmeester geworden bij 'Sint Deusdedit'. de land- arbeidersbond. Hij moest de contributie ophalen bij de leden, dat was 10 cent geloof ik. Maar iedereen wilde wel even met vader praten, als hij langskwam. Dat duurde veel te lang. Daarom moest ik het doen, dan was het sneller klaar. De losse arbeiders leverden met Kerst en Pasen hun vakantiebonnen in voor centen in Haarlem. Van jongs af aan wist je dat er veel armoede was overal. Ik weet nog dat ik 's winters, toen het heel koud was, ergens binnenkeek. Er zaten twee oude mensen met hun jas aan om een kacheltje te kleumen. Ik heb dat aan vader doorgegeven. Vader was ook lid van het armenbestuur van de kerk. Hij zorgde er met nog een paar mensen voor, dat de mensen die dat nodig hadden wat steun kregen. Dat deed hij heel subtiel, want hij wist heel goed hoe moeilijk het was om je hand te moeten ophouden. Maar er gebeurden ook mooie dingen. Ik weet nog dat mijn vader met vier broden thuiskwam. Het was december '39, mijn zusje was net geboren. De broden had hij gekregen van een kameraad, die als bakkersknecht bij Commandeur werkte. Zelf ging ik blaadjes plukken voor de goudvissen van meneer Kunst. Die gaf je voor een zak vol 1 cent. Ook bij het aardbeien plukken hielp je van jongs af aan mee. Sjaan, mijn oudste zus, en ik kregen 14 dagen vrij van school om aardbeien te plukken. Mijn vader moest al om 6:00 uur op het land aan de gang, daarom deden wij 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2004 | | pagina 24