Jaargang nr. 18 2004 TER BEDEVAART Toen ik zes was (1936), moest ik naar school helemaal aan de andere kant van het dorp. Daar stond de kerk, de school, de scheerwinkel en verschillende andere zaken. Bij ons was niets van zoiets, walletjes waar nog trilgras en zandblauwtjes op groei den - die zijn nu ook nog weg. Die jongens van de andere kant zeiden heel pesterig: "Oh jij woon op die hoek van de Westerzij waar één keer in de week een kruiwagen langs komt" Zo heette de Westerweg toen nog. Het is gewoon jammer dat ze zulke historische namen veranderd hebben en als ik sterk genoeg was, dan kiepte ik die Westerweg zo weer op zijn 'zij'. Jongens met dezelfde achternaam, hadden daar ook een bijnaam: Dikke Piet, Hondje, Beitel, Zuurtje, Blauw buitje. We kregen een nieuwe kapelaan en die vroeg naar één z'n naam en voor die jongen wat kon zeggen, zei een ander: 'Lange Jaap" Die kapelaan wilde dat heel netjes oplossen en zei: 'Dat is hetzelfde als Jacobus de Meerdere en nog steeds, ging de kapelaan verder, "gaan bedevaarten naar Spanje ter ere van die grote man" De jongens daar gingen ook wel eens ter bedevaart, zeiden ze,en tegen mij: "Je kan wel eens mee met ons, dan mag je niet praten.' Maar wist ik dat; zo noemden zij het appelen gap- pen uit Pastoor's tuin. Ik zei: "Dat kan toch niet.' "Jawel" zeiden ze, "want het zijn roomse appelen, eerlijker kan je niet gappen' Ik mee en ik had nog geen appel in mijn handen, toen een jongen riep: "daar komt er één, rennen!" De jongens renden het kerkenbos in en ik rende terug, helemaal verkeerd want ik liep precies in de armen van pastoor. Die was trouwens niet kwaad, hij wees alleen.Toen zag ik wat verkeerd gegaan was, zulke dikke takken als er stukgetrokken waren. Pastoor zei: "Daar krijg je boomkanker van en jij als het tegenzit billenkoek.' Een oudere jongen die door het hek alles begluurd had, vroeg: "Ga je nu niet meer mee?" "Nee" zei ik. "Nó joh, geweldig" zei hij, "dan ben jij bekeerd, daar zijn bedevaarten voor" En hij had een schik. Piet Buur 22

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2004 | | pagina 23