Jaargang nr. 18 2004 en 8 meisje in de fabriek werkzaam. In 1898 ging de fabriek over in handen van P. Olay. Toen werkte er 4 mannen, 3 vrouwen en 10 meisjes. De ambachten: Een van de eerste verworvenheden van de mens was zijn handvaardigheid. De vooruitgang in techniek en weten- schap was niet te stuiten en reeds in vroegere eeuwen had het kleinste dorpje zijn ambachtslieden. Zo ook Limmen natuurlijk: Er waren tussen 1890 en 1898 de volgende beroepen actief in ons dorp: 1 kleermaker; 2 metselaars; 2 smeden; 3 schilders; 3 timmerlieden; 1 wagenmaker; 1 horlogemaker; 7 broodbakkers; 6 tappers en 5 kruideniers. Het onderwijs In Limmen stond slechts één school: de Openbare Lagere School. Alle kinderen gingen daar de leerstof opdoen waar zij in hun verdere leven mee door konden. De Leerplichtwet was nog niet door de 2e kamer, maar plicht of niet: alle ouders in Limmen stuurden hun kinderen naar school want zij zagen het nut van goed onderwijs wel zeker in. Wel vonden zowel onderwijzers als de Inspectie het jammer dat zoveel kinderen in de oogsttijd thuis moesten helpen en daardoor achterstand opliepen. De school, met onderwijzerswoning waar wij in 1890 over spreken, is gebouwd in 1862 en bleek telkenmale te klein. Door de toename van het aantal inwoners in Limmen kwamen er ook meer leerlingen bij. De school staat er nog steeds, maar er is nu de Brandweer en de Harmonie in gehuisvest Vooruitlopend op de leerplichtwet diende de Inspectie voor het Onderwijs een herziening van de Leerplannen in. Dat betekende dat het vak "vormleer" kwam te vervallen en de vakken "Handteekenen" en "Vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek" werden ingevoerd. Tekenen was niet zo'n punt, maar voor gymnastiek had je wel een lokaal of zaaltje nodig en dat was er niet. Daar kon men dan enig uitstel voor krijgen. Wel was de hoofd- onderwijzer verplicht om ook het vak 'nuttige handwerken" binnen de schooltijd te onderwijzen en niet, zoals dat toen nog 10

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2004 | | pagina 11