Jaargang nr. 17 2003 te zien. "Als die rot-oorlog is afgelopen, dan gaan we de boel eens flink schoonmaken". Wat dan ook gebeurde. Maar voor die tijd maakte ze eerst nog de Spaanse griep mee. Een groot deel van het dorp lag ziek te bed en zo ook bij de familie Swart. De buren, Schuyt, uit de boerderij waar later Jaap Kuys woonde, hadden er geen last van en sprongen bij. Buurman en zoon Louw kwamen de koeien melken, Guurt zorgde voor een hapje eten voor iedereen. Kleine broer Jan kon toen nog maar net praten, hij was niet ziek, maar lag veilig in de kreb in de bedstede. Dus die werd ongedurig en hongerig en riep om Guurt: "Huut Tuyt, geef mij nou 'n toppie" Bij de familie Swart waren geen doden te betreuren, maar in verschillende gezinnen in Limmen wel. Twee gezinnen bleven zelfs zonder ouders achter. Van leren wordt je niet wijzer Bregt heeft vrijwel haar hele leven gewoond op de boerderij. Van jongs af aan kregen zij en haar zusjes klusjes te doen in huis. De jongens konden nog wel eens buiten spelen, maar zij kregen uit school vandaan een breipen in handen: "Sokken opzetten, zoveel steken". Je kwam er als jong meisje niet zo erg aan toe om te springen en te spelen, je werd aan het werk gezet. Het moest allemaal zo goedkoop mogelijk, heel anders dan nu. Ze kon goed leren en wou ook graag leren. Werken op de boerderij kon je je hele leven nog en het was ondankbaar werk, bovendien. Toen de zusters kwamen om het Maria-oord en de Mariaschool te beheren hadden ze ook een naaischool ingesteld; die was er vóór die tijd niet. En daar moest ze op, moeder vond tenminste dat ze dat moest leren. De hoofdzuster had nog wel tegen haar gezegd "Jij moet niet van school afgaan, je moet gaan leren". Maar ze moest met pijn in het hart bekennen "Dat mag ik niet, ik heb het al gevraagd". Ze had er echt wel achter aan gezeten, maar moeder zei: "Kind, daar is gewoon geen geld voor, je moet aan het werk". Toen Pietje, haar tweede zusje, van school afkwam wilde ook die doorleren en dat mocht evenmin. Ze moest ook naar naaischool. 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2003 | | pagina 37