Jaargang nr. 17 2003 en vervoerden ze in volgepropte schepen naar de nieuwe wereld, en naar Suriname en de Antillen. Mannen, vrouwen en ook kinderen werden de Atlantische Oceaan over gevaren. Wegens de erbarmelijke omstandigheden aan boord van de schepen stierven er op die tochten al velen. Wat levend aan de overkant kwam werd "gemarkt" en de beste exemplaren brachten het meeste geld op. De arme stakkers gingen rechtstreeks de hel tegemoet. Hun meesters waren hardvochtige lieden en de opzichters die zij in dienst hadden waren vaak notoire sadisten. Het gewone volk in Holland had doorgaans geen weet van wat zich in de koloniën afspeelden. Ook voor hen was het leven hard en zij hadden dan ook genoeg aan hun eigen leed. Reeds aan het begin van de 19e eeuw hekelden progressieve intellectuelen de houding van de soevereine koning Willem I m.b.t. de slavenhandel. Voorlopig waren die mensen echter slechts roependen in de woestijn. Reeds in de eerste helft van de 19e eeuw schaften veel Europese landen de slavernij af en ook bij ons werd de druk op de regering steeds groter. In 1854 verscheen het boek van baron van Hoëvell, waarin hij o.a. een zeer realistische beschrijving geeft van de gruwelijke mishandeling van slavinnen in Suriname door Nederlandse ambtenaren. Hij beschrijft hoe de ontklede vrouwen aan een paal gebonden werden en gegeseld tot het bloed langs de dijen op de grond droop. Hoe harder de slachtoffers gilden, hoe beter het effect. De anderen konden dan meebeleven wat hun te wachten stond als zij het ooit eens zouden wagen ongehoorzaam te zijn. De ambtenaren deden slechts hun plicht. Zij voerden de wet uit. De slaveneigenaar had immers het recht onvoorwaardelijke gehoorzaamheid te eisen. De slaven waren zijn eigendom, en wie niet horen wilde moest maar voelen. Geschriften, zoals het boek van baron van Hoëvell, maakten diepe indruk op zachtmoedige mensen. Zo kwamen discussies op gang over dit beladen onderwerp en de overheid begon het zich 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2003 | | pagina 32