Jaargang nr. 17 2003 DE SLAVERNIJ De dikke van Dale geeft als verklaring voor het woord Slaaf: "Mens die aan een ander in eigendom toebehoort". Dit jaar is het precies 140 jaar geleden dat ook Nederland de slavernij heeft afgeschaft. Dat was nl. in het jaar 1863. Eigenlijk hoort dit stukje dus nog in "De tijd van koning Willem III", maar wegens plaatsgebrek vorig jaar moest dit artikeltje nog een jaartje wachten. Inmiddels is er in het Amsterdamse Oosterpark een slavenmonument opgericht. De onthulling werd verricht door de koningin samen met een aantal hoogwaardigheidsbekleders. De nakomelingen van de slaven werden buiten de hekken gelaten. Zij mochten er bij komen toen de hoge gasten weg waren. Dat leidde tot emotionele taferelen. Sommigen schreeuwden dat zij nog steeds als slaven werden behandeld en een van die mensen werd door de politie in de boeien geslagen. De mensen waren soms van verre naar Amsterdam gekomen om de onthulling van dit voor hen zo belangrijke monument bij te wonen, maar zij moesten achter de hekken wachten tot die ceremonie afgelopen was... Slavernij is waarschijnlijk zo oud als de mensheid. Door alle eeuwen heen zijn er mensen geweest die anderen voor zich lieten werken zonder daarvoor een redelijke vergoeding te geven. De Romeinen, de Grieken en de oude Egyptenaren hielden slaven. Ook in de bijbel wordt over slaven gesproken, en mogelijk vonden de westerse volkeren daarin een rechtvaardiging voor hun slavenhandel en de exploitatie van mensen. Er is echter wel een verschil tussen de slavernij in de Romeinse tijd en de slavernij in de moderne eeuwen. De Romeinen handelden niet in slaven maar als zij van hun veldtochten huiswaarts keerden namen zij krijgsgevangenen mee naar Rome. Dat werden hun slaven. Sommigen promoveerden in de Romeinse samenleving tot hoge posten; afhankelijk van de kwaliteit van de slaaf. In de moderne tijd haalden onze voorouders de meeste slaven uit Afrika. Zij kochten die mensen van de plaatselijke autoriteiten 30

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2003 | | pagina 31