Jaargang nr. 17 2003 hij had daar een kamertje gehuurd om het werk in zijn vrije tijd voort te kunnen zetten. Hij ging 's nachts op de fiets naar de bouwplaats in Limmen en legde daar zijn bouwtekeningen neer, zodat de uitvoerder de volgende dag wist hoe het verder moest met de bouw. Soms vroeg mijn vader aan de commandant om extra verlof in verband met gezinsuitbreiding. Op een gegeven moment vroeg de commandant: "Hoeveel kindjes krijgen jullie daar per jaar in Limmen? Mijn vader sloot zich in die tijd aan bij de Socialistische Partij - de zogenaamde 'Rooien' - die opkwamen voor de arbeiders. Dat vond Pastoor Peeperkorn maar niets. In zijn zondagse preek had hij het over goede parochianen die naar de verkeerde mensen luisterden." Hoe kwam men in deze tijd aan materialen voor de bouw? "Er werd toentertijd nooit geheid; de fundering was een betonnen bekisting. Zo'n fundering wist hij goed in te schatten door praktijkervaring. Later leerde ik zelf de opbouw ervan van tevoren te berekenen. Voor materialen had je in Alkmaar Firma De Wild - Steenkoper en Firma De Wild - IJzerhandel. Ook kwamen er stenen aan via de sluizen in Akersloot, bij het Stet. Vandaar ging alles met het paard en wagen van Jan Cornelissen naar de bouw toe. Op zo'n wagen pasten ongeveer zo'n 400 stenen. De grond om op te hogen mochten we van de tuinders weghalen, omdat het grondwater vrij laag stond en zij hun akkers wel wat dieper wilden hebben. Carboleum, wat veel gebruikt werd, schafte je aan per vat van 200 liter; deze werd vermengd met bruine teer. Voor een dubbeltje kon iemand wel een litertje carboleum kopen bij mijn vader, bijvoorbeeld voor een klein klusje. Zo kwam er eens een zuinige boer bij mijn vader, die zei: "Nou, Henselmans, bij een ander hoef ik maar 8 cent de liter te betalen." "Ja", zei mijn vader toen, "vind je het gek, hij heeft er water bij gegooid!" Carboleum gebruikten wij ook voor onderhoud van de palen bij de schietbaan. Daar werd vaak door de politie geoefend. Ik weet nog van Jan van de Peet, die moest dan de schietschijven naar zich toe trekken en de gaten vullen met plaksel en papier. Mijn vader heeft nog tot op hoge leeftijd meegewerkt in ons bedrijf. Het was een echte vakman." 22

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2003 | | pagina 23