Jaargang nr. 16 2002 De pacht om te vissen in de polder werd overgedaan aan de firma Dil uit Akersloot. Later kon het gezin van IJsbrand nog voor een paar gulden aal halen. De jongens werden eropuit gestuurd met de boodschap: "Ik kom aal halen voor Dirk Dirkson". Hoe kwam zij aan de kost? Het was hard werken voor iedereen. Doordat de Provinciale Weg er kwam, waren er geen inkomsten meer. Dirk is overgestapt op de veehandel. Ook Maartje en Marie werkten hard mee. Zo deden zij ook de was voor onder andere Piet en Kees Dekker, de koddebeier. Elke week brachten de mannen de was in een rood kistje. Maar deze zat vol vlooien. Daarom donderden de vrouwen het kistje eerst in de Schulpvaart om de vlooien te doden. Daarna werd alles op de vuurduvel buiten gekookt en gewassen. Van jongs af aan hielp IJsbrand mee in het bedrijf. Melken, hooien, alles wat voor handen kwam. Ook ging hij wel naar de boerderij van de familie Meijer voor hand- en spandiensten. Zo verdiende hij wat extra centen voor zijn moeder. Tot zijn elfde jaar is IJsbrand naar school geweest. Hij had een prachtig handschrift. Ook was hij een muzikaal natuurtalent op het mondorgel. Elk deuntje wat hij hoorde, speelde hij zo na. Daarom was het vanzelfsprekend dat, als er ergens in de familie Bloedjes iets te vieren viel IJsbrand en zijn moeder werden uitgenodigd. Er was namelijk geen geld voor muziek, maar op deze manier was de familie verzekerd van goede muziek. IJs hield een leeg glas voor zijn mondharmonica, dit gaf een prima weergave. Tot op hoge leeftijd heeft hij nog gespeeld. Kon je vader goed schaatsen? Als echte Noord-Hollander kon hij goed schaatsen. Vooral op ruiters kon hij heel goed zwieren. Later in zijn trouwen ging hij op de schaats zwieren met buurvrouw Koot. Moeder Bloedjes bakte er (volgens Jan) geen hout van. Tot op zijn 73e kon je IJsbrand nog zien schaatsen, al was het wel op zijn stalen noren. Ze woonden wel ver van het dorp, hoe ging dat? 's Zondags bracht IJsbrand zijn moeder met het brik en het paard (dat was van Dirkson) naar de kerk voor de kerkgang. 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 9