Jaargang nr. 16 2002 De financiële keerzijde van de medaille Bijzonder jammer was dat in de eerste jaren de huur met forse sprongen omhoog moest om de exploitatie dekkend te houden. Het waren de jaren van de loon- en prjsspiraal en dat was in alles te merken. In het St.Maria Oord was er al een bescheiden verhoging geweest van 5% eind 1967. Over een verhoging van 10% eind '69 werd nog gediscussieerd omdat de A.O.W. niet navenant omhoog ging. Maar uit de begroting voor 1970 bleek wel dat men in '69 al met een flink verlies draaide. Mede door de recente en toch echt niet riante salarisvaststelling; ook de zusters gingen nu op basis van een arbeidsovereenkomst aan de slag. De pension-prijzen moesten minstens met 30% omhoog; er was geen enkele mogelijkheid om daar aan te tornen. Nadat de exploitatieopzet van de woningen wat duidelijker was geworden en het bijwerk was afgerond, werd de huur in januari '69 op 155,- gesteld. In augustus 1970 werd de vergunning voor de bouw van nog eens 34 woningen binnenkort verwacht. De voorzitter verwachtte toen reeds een huur van meer dan 200,-. Eind '70 bleek uit de begroting de waarheid van zijn woorden. De huur voor de 20 huisjes moest omhoog naar 195,-, in twee stappen: 1-1 en 1-4. Uiteraard riep dat de nodige protesten op en er volgde een bespreking met een delegatie van de bewoners. Het bestuur legde de zaken zo goed mogelijk uit en kon er verder ook niets aan doen: ze stond met de rug tegen de muur. In februari 1971 werd de huur in "de Cameren" voorlopig gesteld op 190,- Dat leek alleszins redelijk, want in Wognum betaalde men 195,- voor dergelijke woningen. Eind '73 leek het financieel verslag van het bejaardencentrum nog positief, maar het bestuur zag de bui al hangen dat ze in '74 toch wel verhoging van de pensiongelden aan moest vragen. Het 53

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 54