Jaargang nr. 16 2002 In de rechter bovenhoek stond de afbeelding van Mussolini met in de achtergrond daarvan het Italiaanse leger met geweren op de schouders. Aan de linkerkant was het hoofd van de Negus (koning) van Abessinië, Haile Selassie, afgebeeld met in de achtergrond de contouren van het land. Het opschrift, in het Nederlands, luidde: "En de werelddelen zullen sidderen, als zij zien hoe gij Abessinië zult veroveren en besturen." Die goede meester Mok stond er bij en keek er naar. Aan zijn gezicht was duidelijk te zien dat het hem met afschuw vervulde. Het heeft dan ook nooit een plekje aan de wand gekregen. Toen de Corneliusschool haar platen ging opruimen heeft de Stichting Oud Limmen kisten vol platen in bewaring gekregen. Ik had hoop dat ik die plaat er ook tussen zou vinden, maar helaas. Ik denk dat meester Mok dat wangedrocht aan repen gesneden heeft en in de kachel verbrand. Met St.Michaels vurigheid en met St.Jan's balsturigheid Wat wij met de balsturigheid van St.Jan aan moesten wisten wij niet precies, maar op commando werd het door ons wel gezongen. Sint Michael daarentegen was voor ons een bekende. Dat was de aartsengel tot wie wij iedere dag, na de schoolmis, een gebedje richtten. Kapelaan had ons van hem verteld, dat Michael de baas was over de engelen in de hemel. Nou, dachten wij: dan moet het wel een hoge piet zijn. Dus sloegen wij aan het vragen of hij ons wilde beschermen tegen de boosheid en de listen van de duivel. En of hij zijn macht wilde doen gevoelen, en satan en de rest van de boze geesten, die tot verderf van de zielen over de aarde rond hingen, door goddelijke kracht in de hel wilde terug drijven. Jammer, maar hij zag er kennelijk toch geen heil in, want wij hielden last van het duivelsgebroed. Michael was niet vurig genoeg, vonden wij. Maar, terug naar de oprichting van de kruisvaart: Aangestoken door het succes van de marcherende jeugdgroepen in de eerder genoemde landen wilde men ook bij ons proberen of een uniform, met wat muziek en trommels zou kunnen bijdragen aan 46

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 47