Jaargang nr. 16 2002 DE KRUISVAART Dit verhaaltje gaat niet over roemruchte tochten naar het heilige land, zoals wij die nog kennen uit onze geschiedenislessen. Nee het handelt over een beweging voor katholieke jongens uit de jaren '30 van de 20e eeuw. Om begrip te kunnen krijgen voor de beweging is het goed eerst even een tijdsbeeld te schetsen van die woelige dagen van weleer. Men zou de periode tussen de twee wereldoorlogen een revolutionair tijdperk kunnen noemen. Toen de eerste wereldoorlog voorbij was wilden de getergde volkeren liefst af van de oude heersers, die niets dan ellende hadden gebracht. Er moest iets nieuws komen. De falende heren werden verjaagd en zochten asiel in het buitenland. Nieuwe politieke partijen dienden zich aan. In Italië stond Mussolini aan het hoofd van de Fascistische beweging. Hij beloofde de bevolking gouden bergen en het volk was daar gevoelig voor. De Fascistische jeugd marcheerde in uniform met vlaggen en vaandels door Rome en de bevolking keek er vertederd naar. Mussolini won al snel de harten van de Italianen. Toen in 1929 de Lateraanse verdragen werden gesloten, waarbij de Paus o.a. de soevereiniteit over Vaticaanstad verwierf, konden de Fascisten ook bij de clerus niet meer stuk. In Duitsland was een andere rechtse beweging in opkomst: het nationaal socialisme onder leiding van Adolf Hitler. Zijn ideologie lag zeer dicht bij die van Mussolini en al ras waren die twee dikke vrienden. Samen zouden zij het helemaal gaan maken; de nieuwe orde diende zich aan. Ook in Berlijn marcheerde de Hitlerjeugd in keurige uniformen door de straten en ook daar keken de mensen met vertederde blik naar hun apengatjes: zo dapper stappend met vlaggen en vaandels, de rooskleurige toekomst tegemoet... 44

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 45