Jaargang nr. 16 2002 het nut niet van inzagen of er nog nooit bij stil hadden gestaan zich aan te sluiten bij die van Alkmaar of elders. Eén van de huisschilder-patroons was lid van een neutrale schildersvereniging. De handeldrijvende middenstanders waren vaker niet eens op de hoogte van het bestaan van middenstandsverenigingen. De timmerlieden klaagden over het aantal bedrijven, maar waren met de schilders, naaisters, barbiers, wagenmaker en bakkers van oordeel dat hun bedrijven er op vooruit gingen. Dat vond ook één van de kleermakers, hoewel zijn gemiddelde weekloon 4,-bedroeg (constateert het gemeentebestuur zelf ook met enige verbazing). De metselaars meenden dat er vroeger beter gewerkt en verdiend werd, toen zij zelfstandig in konden schrijven. Nu moeten zij, om werk te hebben, lager inschrijven dan billijk is. Voor een arbeiderswoning wordt tegenwoordig 1400,-besteed, zonder de grond, terwijl dat vroeger 900,- was. Dat wordt geweten aan de Woningwet en de plaatselijke verordening. Sommigen vonden die te streng, anderen zagen graag een bouwopzichter aangesteld ter wering van oneerlijke concurrentie. De gemeenteraad achtte dat echter overbodig. In het kruideniersvak is de concurrentie groot; behalve vier grotere zaken zijn er nog tien kleinere, waarvan de meeste door de vrouw des huizes als nevenbedrjf gedreven worden. Dat geldt ook voor drie grotere manufacturierszaken en vier dergelijke (verm. kleinere) bijzaken. Eén winkelier in papier en schrijfbehoefte, tevens kruidenier, bezorgt ook drukwerk. Hij had vroeger een drukkerij waarmee hij ook een plaatselijk blaadje uitgaf. De drukkerij ging evenwel failliet. Oneerlijke concurrentie scheen er niet te bestaan, hoewel er wel klachten waren, bv. de handelaar in pluimvee die opmerkte dat enkele anderen bij gelegenheid ook wel eens handelden en een kastelein die klaagde dat sommigen, om klanten te paaien, de jenever niet per glaasje, maar in een grotere hoeveelheid, 41

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 42