Jaargang nr. 16 2002 Machines zijn er in die bedrijven niet en de molenaar heeft genoeg wind om zijn vak uit te oefenen. De meeste bedrijven werken zonder knecht; moeder de vrouw of zoon steken een handje toe. De werktijden zijn sterk afhankelijk van het seizoen. Ook de handelaar in galanterieën heeft het drukker in de winter. Enkele bakkers werken met volwassen knechts; de meesten met jongens tussen de 13 en 18 jaar. Dat geldt ook voor de timmerlieden, metselaars, schilders en smeden. De naaisters hebben soms jeugdige, vrouwelijk leerlingen. Sommige ambachtslieden werken alleen, maar de meesten worden door zoons bijgestaan. Die ontvangen dan de kost en zaterdags een weekgeld (verm. zakgeld). De lonen zijn over het algemeen laag, bv. voor een halfwastimmerman 12 cent per uur, voor een knecht 16 cent. Alleen in drukke tijden komen er knechts van elders, die ook meer betaald worden. Regelingen voor opleidingen bestaan hier niet. Bij drukte zijn de arbeidstijden lang, behoudens de bepalingen der arbeidstijden wet (haast het bestuur zich te benadrukken). Slechts één bakker werkt 's nachts, de meesten alleen een paar dagen per week. Behalve van nieuwbouw bestaan de timmerlieden van herstellingen, waarvoor de patroons 18 cent per uur berekenen. De metselaars en schilders vinden de onderaanneming een misstand, omdat zij soms te weinig betaald krijgen voor hun geleverde arbeid. De meeste verkoop vindt lokaal plaats, terwijl de bakkers ook buiten de gemeente venten. De meeste ondernemers verkopen a contant, bij kleine hoeveelheden. De bakkers, timmerlieden en smeden werken op de langere termijn; na de aardbeien- of bloembollentjd, wanneer de meeste mensen geld ontvangen, worden meerdere schulden afgedaan. De nevenbedrjven dienen dan ook veelal voor het eigen onderhoud, maar enkelen verkopen ook wel de opbrengst ervan. 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 40