Jaargang nr. 16 2002 het bedrijfskapitaal wisselt tussen de 200,- en 100,-. De laagste sommen zijn voor de bakkers, kleermaker en naaisters. Eén der slagers heeft een goede slagerij, maar allen betrekken gewoonlijk hun vlees uit Alkmaar of slachten bij de boer. De meeste winkeliers zijn eigenaar van hun woning en winkel ter waarde van 2500,-, terwijl de waarde van de molen 6000,-bedraagt. Het bedrijfskapitaal is in de meeste gevallen gering. Voor een molenaar is dat te bepalen op 2000,- net als voor de handelaar in galanterieën. Voor de handelaars in pluimvee zal het slechts 700,- bedragen, terwijl voor een goed ingerichte bakkerij, manufacturenwinkel, herberg of vrachtbedrjf minstens 1500,- nodig zal zijn. Ook hier heeft het gemeentebestuur geen nauwkeurige cijfers verkregen uit de verschillende opgaven. De timmerlieden kopen gewoonlijk hun hout bij groothandelaars in Alkmaar of in de Zaanstreek. Dat is geregeld nodig, getuige de bouw in 1908 van twaalf nieuwe woningen en in 1909 van elf stuks. Dit geldt ook voor de metselaars en huisschilders. Bij de naaisters en kleermakers wordt het goed meestal door de klanten gekocht (wat dus wil zeggen dat er op bestelling gemaakt wordt van door de klant geleverde stof; er wordt dus niet bij voorbaat gemaakt). Voor deze groep is de nabijheid van de mode- en confectiemagazijnen in Alkmaar een nadeel. Eén van de schoenmakers heeft een winkel met gemaakt schoenwerk, voor het overige is het hoofdzakelijk reparatiewerk. De smeden, rijwielherstellers enz. kopen meestal in bij een grossier. Coöperatieve aankoop wordt niet gedaan. Buiten het gewone gereedschap, komen er geen machines van betekenis voor. De meeste bedrijven zijn daarvoor te klein. In melkfabriek "Hollandia" en in kaasfabriek "de Vereeniging" staan stoommachines van 7 en 9 PK, terwijl in de linoleumfabriek een petroleummotor van 3 PK de wals- en snijmachine aandrijft. Fouragehandelaar en kasteleins betrekken hun benodigdheden direct bij de fabriek, cq. distilleerderij. De meeste winkeliers betrekken hun benodigdheden bij een grossier. 38

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 39