Jaargang nr. 16 2002 Verder zijn er twee metselaars, vier huisschilders, twee kleermakers en drie naaisters. De metselaars werken gewoonlijk als onderaannemers bij de timmerlieden, evenals de huisschilders, die tevens glazenmaker zijn bij huizenbouw. Aan het eind van dat jaar is een linoleumfabriek met oliekokerij in werking getreden, waarover geen gegevens gegeven kunnen worden. Tot de handeldrijvende middenstand worden gerekend: Nogmaals de molenaar, tevens tuinder (maar het zou natuurlijk ook de maalderij van Admiraal kunnen zijn), een fouragehandel, vier handelaars in koloniale- en kruidenierswaren, tien kruideniers waar dit meestal als bijvak door de vrouw wordt uitgeoefend, terwijl de man tuinder, bakker of bierhuishouder is. Verder zijn er vier grotere manufacturenwinkels en drie kleinere, als bijvak terwijl het hoofdvak o.a. kleermaker of vrachtrijder is. Er is een kramer in galanterieën, tevens barbier en een winkelier in papier en schrijfbehoeften. Verderop in het rapport blijken er ook nog een sigarenmaker, een stalhouder en een andere barbier in Limmen te zijn. Er zijn vijf vergunninghouders, wat dan ook het wettelijk toegestane maximum is, en drie bierhuishouders. Slechts (enkelen?) hebben bjbedrjven als tuinder, veekoopman of kruidenier en visser. Verder zijn er twee kooplieden in pluimvee, die de markten in Alkmaar, Purmerend en Schagen bezoeken, twee schippers, die tevens in brandstof handelen, twee bodes en twee vrachtrijders, welk vak ook door een van de kasteleins wordt uitgeoefend. De ondernemers hebben het gewoon lager onderwijs gevolgd gedurende vijf tot zeven jaar en zijn op hun twaalfde of dertiende in het bedrijf begonnen, waar zij het vak bij hun vader leerden of gedurende een jaar of tien in de omgeving als knecht werkten, waarna zij zich als patroon vestigden en huwden. Eén timmerman en een van de metselaars heeft de ambachtsschool in Alkmaar gevolgd, terwijl één timmermans- en één 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 37