Jaargang nr. 16 2002 In het jaar 1885 besloten de gezamenlijke kwekers uit Limmen en Heiloo om lid te worden van de Vereniging en zo ontstond de plaatselijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur afd. Limmen-Heiloo. Dat is zo gebleven tot op de huidige dag. Intussen heeft de Vereniging wel het predikaat "Koninklijk" gekregen. Dat is mooi. Maar het aantal leden van de afdeling Limmen-Heiloo zal nu niet talrijk meer zijn, vrees ik... De koningin overleden In het jaar 1877 overleed koningin Sophia, de wettige echtgenote van koning Willem de derde. Zij werd 59 jaar oud. Zoals bekend leefde het echtpaar niet samen; ieder had een eigen paleis ter beschikking. Mogelijk zal daar meer dan één reden voor zijn geweest. Willem had niet zo'n zonnig karakter. Sophia was geestelijk veruit de meerdere en dat zal weleens gebotst hebben. Zij was een intelligente vrouw en ze hield zich gaarne bezig met wetenschap en cultuur. Voor Willem was een goed gesprek met haar moeilijk, zo niet onmogelijk. Het echtpaar kreeg drie kinderen. Het waren alle drie jongens. Zij verbleven bij hun moeder: van vader wilden zij niets weten. Dat was een vreemde man voor ze; in de figuurlijke betekenis van het woord. De prinsen verbleven overigens meestal in het buitenland. Willem Maurits was al in 1850 gestorven, zijn broer Willem Hendrik stierf twee jaar na zijn moeder, in 1879, hij was toen 38 jaar oud. Alleen Alexander leefde nog toen Wilhelmina werd geboren. De toenmalige kroonprins woonde in Parijs en stierf aldaar in 1884. Het karakter van de koning zou nogal nors zijn geweest, daardoor had hij nauwelijks vrienden. Er waren van tijd tot tijd voorvalletjes opgetekend die kenmerkend bleken voor zijn harde opstelling in de maatschappij. Juist in een tijd dat langzaamaan steeds meer mensen kozen voor humaniteit in de samenleving. Een klein voorbeeldje uit die dagen, was zijn opstelling m.b.t. de militaire dienst: Toen in de koloniën de slavernij was afgeschaft waren er in die landen mensen die dachten dat ze misschien wel helemaal van de onderdrukkers konden worden verlost. 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 24