Jaargang nr. 16 2002 Zij gaven er waanzinnige prijzen voor, maar dat gaf juist de status. In ons land gebeurde hetzelfde in de gouden eeuw, toen rijk geworden aandeelhouders van de VOC kapitalen uitgaven aan tulpen. Dat verschijnsel is bij ons de geschiedenis ingegaan als de "Tulpen Windhandel". Bekend is dat voor twee bollen van de tulp "Semper Augustus", tienduizend gulden werd neergeteld. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij in Limmen op de Hortus Bulborum nog steeds tulpen kunnen bewonderen uit die begintijd. De oudste op de Hortus bewaarde tulp is "Duc van Tol Red andYellow" uit 1595. In de 18e eeuw werd de bloembollenteelt in Holland grootser aangepakt en ook werden er al meer kruisingen verricht ter verkrijging van nieuwe soorten. De bollenteelt komt naar Limmen Als je de beroepen van de mensen uit de 19e eeuw in Limmen bekijkt dan blijkt dat al omstreeks 1850 zo nu en dan als beroep wordt aangegeven "bloemen- of bloembollenkweker". Langs het uitgebreide wegennet stonden de huizen op ruime afstand van elkaar en daartussen waren de velden. De bebouwing was uitsluitend op de strandwal. In de polder waren de weilanden waar de koeien graasden. Maar niet alleen in de polder, ook op de strandwal kon je grasland vinden waar koeien graasden. De rest was tuinbouw, waar naast rogge en gerst ook allerlei tuinbouwgewassen groeiden als erwten, bonen, aardappelen, aardbeien en allerlei soorten groenten. In die tijd breidde de bollenteelt in de omgeving van Haarlem zich sterk uit. Ooit begonnen in Leiden verplaatste zij zich steeds meer noordwaarts tot zij ook Limmen bereikte. In de tweede helft van de 19e eeuw kwam de teelt in Limmen in een stroomversnelling. Door het succes van de Limmer pioniers, die ontdekt hadden dat de bollen prima groeiden op onze zandgrond, werden kwekers uit de omgeving van Haarlem wakker. 21

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 22