Jaargang nr. 16 2002 Vrouwen waren nog steeds uitgesloten van kiesrecht. De grondwetswijziging van 1917 bracht het algemeen kiesrecht voor mannen. Progressieve partijen roerden zich in die dagen stevig om ook vrouwenkiesrecht te verkrijgen en reeds in 1917 kwam daarvoor het licht op groen. Daarvoor moest wel eerst de wet gewijzigd worden en zo kwam het dat bij de wijziging van 1922 in Nederland het algemeenkiesrecht een feit was. Een splinternieuwe kerk De katholieke geloofsgemeenschap beschikte in die dagen nog steeds over een zeer eenvoudige schuurkerk. Jarenlang was dat prima gegaan; de Limmers waren er aan gewend en klaagden niet. Maar hun nieuwe pastoor, Schmedding, dacht daar toch anders over. Het was rond 1850 toen hij in de kerkeraadsvergadering zijn plan om een nieuwe kerk te bouwen aan de kerkmeesters voorlegde. De heren vonden het geen slecht plan, en zo toog de pastoor aanstonds aan het werk om de nodige florijnen bij elkaar te krijgen. Daartoe bestonden in die dagen meerdere mogelijkheden. Eerstens de eigen parochianen, maar ook het bisdom had een potje hiervoor, en als derde mogelijkheid was daar de Rijksoverheid. Er bestond n.l. een Ministerie van Eredienst dat subsidie kon verlenen als aan bepaalde criteria werd voldaan. Het Ministerie kon bovendien zorgen voor ontwerpen en begeleiding bij de bouw van kerken. Hierbij maakte men gebruik van de deskundigheid van ingenieurs van Rijkswaterstaat. Zo ontstond dan ook de benaming "waterstaatskerken" voor deze godshuizen. In betrekkelijk korte tijd had de pastoor de centjes op papier bij elkaar en zou de bouw kunnen beginnen. Maar het ontwerp van de door Schmedding aangenomen architect kon de bisschop niet enthousiast maken. De ingenieurs van Waterstaat konden er kennelijk wel mee leven, het was immers naar hun eigen smaak, maar het bisdom hield nog even de boot af. Na wat wijzigingen 18

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 19