Jaargang nr. 16 2002 Doordat veel mensen te weinig te eten kregen verzwakten ze waardoor hun weerstand afnam en ze een gemakkelijke prooi werden voor ziekten. Er braken dan ook griep- en cholera epidemieën uit, waarin velen het leven lieten. In de grote steden werd men opstandig en dat had nog al eens onlusten tot gevolg. Een vrij groot aantal mensen besloot in die jaren om het land te verlaten en emigreerde naar landen als Amerika, om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Een moeilijke zoon De vernieuwingen die Willem II nog net voor zijn overlijden had goedgevonden bleken van groot nut te zijn, want zijn in Engeland verblijvende zoon en troonopvolger Willem Alexander die overijld terug geroepen was naar Nederland, vond het maar niks om koning te worden nadat zijn vader, naar zijn oordeel, zo stom was geweest om een deel van zijn macht uit handen te geven. Nee, koning worden van Nederland, met dat liberale gedoe, vond hij maar niks. Hij wilde soeverein vorst zijn. Maar ten leste wisten de Oranjegezinde hem toch te bewegen om naar Nederland te komen. Op 12 mei 1849 aanvaardde Willem Alexander de troon en ging regeren over Nederland onder de naam Koning Willem III. Om wat positiefs over deze man te kunnen schrijven moet je toch wel heel wat moeite doen. In zijn tijd stond hij meestal in een slecht daglicht. Niet alleen in Nederland maar internationaal. Zijn bijnaam werd "Koning Gorilla". Daar was waarschijnlijk ook wel reden voor. De slechte verhouding met zijn vader was er mogelijk oorzaak van dat hij bijna altijd in het buitenland verbleef. Hij was in 1839 getrouwd met zijn nichtje Sophia van Württemberg. Dat bleek een huwelijk van niks te zijn. Het span leefde gescheiden van tafel en bed en ieder had dan ook zijn eigen kasteel. Alleen tijdens de kroning enz. verscheen de koningin aan zijde van de koning in het openbaar. Zij hadden desondanks drie kinderen, maar de jongens trokken partij voor moeder, en met hun vader hadden zij niets. 15

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 16