Jaargang nr. 16 2002 LIMMEN IN DE TIJD VAN KONING WILLEM III, 1849-1890 Willem II was in 1849 gestorven in Tilburg; de stad waarmee hij om een of andere reden een sterke band had. Het zal daarom ook niet toevallig zijn dat de Tilburgse profvoetbalclub Willem II heet. Ofschoon de koning (behalve in het zuiden van het land) niet populair was, heeft hij toch de eerste stoot gegeven naar een democratisch staatsbestel in Nederland, door steun te geven aan de grondwet van Thorbecke. Dat mogen wij toch zeker als positief aanmerken. Het land was politiek zeer verdeeld. Voeg daarbij dat de jaren '40 zeer moeilijke jaren zijn geweest waar ook de koning niets aan kon veranderen. Het land werd geteisterd door plagen. Hete zomers en strenge winters, afgewisseld door zeer natte zomers waarin oogsten mislukten. Er kwamen vreselijke aardappelziekten voor, waardoor meer dan tweederde van de oogst verloren ging. Ook kwamen voortdurend ziekten en plagen in de rogge teelt voor. Roggebrood was toen nog de belangrijkste broodsoort voor het gewone volk, maar door gebrek aan aardappelen kwam er juist méér vraag naar rogge. Het was overal kommer en kwel en natuurlijk werd er honger geleden in ons goede vaderland. De gemeenten deden wat zij konden en de burgerlijke en kerkelijke armbesturen probeerden de honger te stillen. Er werden inzamelingen gehouden en de mensen die het goed hadden werden aangemoedigd om toch vooral aan hun hongerende medemensen te denken. Ook in Limmen werd dat soort inzamelingen gehouden en niet zonder succes. Maar in zo'n agrarisch dorpje heerste waarschijnlijk minder hongersnood. Schaarste zal er zeker geweest zijn, want de lichte zandgrond is altijd kwetsbaar, maar in de archieven is van hongersnood hier, niets te vinden. Wel dat de inzameling een groot succes was en dat in vergelijking met andere gemeenten, de Limmer bevolking relatief zeer gul had gegeven. 14

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2002 | | pagina 15