Jaargang nr 15 2001 verre overtreft die van naburige plaatsen en der voornaamste steden in ons Vaderland. Hij gevoelt zich gedrongen zijne dankbare erkentenis toe te brengen aan alle zijne onderhorigen die van het hunne iets afzonderden. Dat de zegen der Almagt rusten zal op het liefderijk offer, door eene wijze uitdeeling, tenminste gedurende agt weken, te beginnen met de 5e februari a.s." Geloof en caritas De Nederlandshervormde gemeente in Limmen had zelf een armbestuur: de Diaconie-armen. Sinds de hervorming in de 16e eeuw, toen het katholieke geloof verboden werd, hadden de katholieken geen eigen armenzorg meer. Om de niet-protestante armen toch te kunnen helpen, was de Algemene- of Burgerlijke Armenzorg ingesteld. De katholieken schonken eventuele giften, legaten of onroerend goed dan ook altijd aan de Algemene-armenzorg. In de jaren '40 van de 19e eeuw was dat nog steeds zo. Sinds de Vrede van Munster in 1648 mochten de katholieken, krachtens de wet, weer een eigen kerk hebben. De armenzorg bleef echter in handen van het Burgerlijk Armbestuur, dat door de gemeenteraad werd gekozen en dat eveneens verantwoording van beleid moest afleggen aan de raad. Behalve dat de collecten uit de katholieke kerk naar de algemene kas gingen, was het ook zo dat de bezittingen van de Algemene Armen hoofdzakelijk uit het katholieke volksdeel verkregen waren. Een belangrijk motief om alles te laten zoals het was, zal ongetwijfeld het vertrouwen in de gemeenteraad zijn geweest. Bij de katholieken bestonden in Nederland wel verenigingen voor caritatief werk, zoals de Vincentiusvereniging, maar dat bleef toch altijd zeer kleinschalige hulp. In latere jaren kwam daar de katholieke vereniging Caritas bij. Tot in de jaren '70 van de 20e eeuw bleef de Algemene Armen de belangrijkste hulpverlener in Limmen. Toen in die jaren de Bijstandswet door de tweede kamer werd aangenomen, werd dat werk door die instantie overgenomen en kwamen alle bezittingen van de Algemene Armen in eigendom van de gemeenten. Voor Limmen waren dat aanzienlijke arealen grond en nog enige huizen. 7

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 8