Jaargang nr 15 2001 belasting opbrengsten waren laag omdat ook de ondernemende mensen onvoldoende winst maakten. In die jaren '40 waren er zo ongeveer twintig weduwen in Limmen en als die kleine kinderen hadden, kwamen zulke gezinnen voor hun levensonderhoud geheel voor rekening van de gemeentelijke armenzorg. Oude mensen die geen kans gezien hadden om tijdens hun actieve leven een appeltje voor de dorst te sparen, teneinde hun oude dag zonder zorgen te kunnen doorbrengen, waren ook genoodzaakt een beroep te doen op gemeenschapsvoorzieningen. Als er dan ook nog strenge winters kwamen werd het vaak een drama. De huizen waren veelal opgetrokken met halfsteens muurtjes waar vaak aan de binnenkant een houten schot tegenaan getimmerd was. Verdere isolatie ontbrak meestal en alleen in de kamer stond een kachel. Arme mensen konden maar heel weinig geld aan brandstof besteden en het was eveneens niet toegestaan om in de bossen hout te kappen, als die bossen niet je eigendom waren. Maar arme mensen bezaten geen bossen en dus zat er niet anders op dan kou lijden in strenge winters. Kou, en daarbij ook nog onvoldoende goed voedsel, was er dikwijls de oorzaak van dat mensen verzwakten, ziek werden en voortijdig stierven. De samenleving was harder dan nu, maar zeker niet ongevoelig. Men was er aan gewend, en zag de hardheid van het leven als iets dat er nou eenmaal bij hoorde. De aarde was een tranendal: het was de louteringsberg waar de zondige mens doorheen moest. Men was er toch wel van doordrongen dat je de medemens niet in de steek mocht laten als je aan de goede kant van de welvaartslijn stond. Dat zou immers in strijd zijn met de leer van Christus. In die dagen van strenge winters en hoge kosten, werd ook de kas van de Algemene Armen onvoldoende gevuld. Natuurlijk baarde dat zorgen bij de overheid en de burgemeester wist ook niets beters te verzinnen dan een beroep op de samenleving te doen. Dat werd overigens landelijk gedaan. Het college van B&W nam het initiatief en schreef een brief, bestemd aan de gegoede burgerij van Limmen, zeg maar mensen die van de recessie geen last hadden tot nu toe. Zij stelden voor om een collecte te doen houden op maandag en vroegen 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 6