Jaargang nr 15 2001 moesten de kinderen de deur uit als vader of moeder uit bed geholpen moest worden. Ze had de zorg over de algemene mannenzalen; haar mannen, in haar tedere herinnering. Ze had de zorg voor de kamer van 18 en de kamer van 7 mannen. Het moest al zijn dat ze even assistentie vroeg om het een of ander te tillen. Voor de rest droeg ze de zorg alleen. Daardoor werd ze wel meer 'eigen'. Op de slaapkamers hadden ze cellen, 'chambrettes'. Ze stonden rug aan rug met een schot ertussen. Bij de vrouwen was aan beide kanten een schot, bij de mannen niet; daar was aan de andere kant alleen een gordijn. Het meubilair bestond uit een bed, een stoel en dat gordijntje. Aan de andere kant van het gordijn sliep een ander, dus veel privacy was er niet. Er was een celletje apart waarin zr. Agnes geslapen heeft. Het was eigenlijk een klein kamertje, maar je kon alles horen vanuit de zaal, want het was van boven open. Later is dat dichtgemaakt met bordpapier. Het celletje zat tussen de slaapzaal van de vrouwen en van de mannen in, zodat ze bij beide kon inspringen als er iets was. Op de slaapzaal van de vrouwen waren er ook een stuk of 10. Er waren meer mannen dan vrouwen, maar de vrouwen hadden nog een aparte slaapzaal. De mannen hadden de oude kapel erbij. Direct boven de trap; in de winter was het er hartstikke koud. Dan moesten er extra kussens en dekens bij. Maar menigeen kon zich op zulke dagen van het bibberen nauwelijks aankleden. Ook het ziekenzaaltje lag binnen haar bereik. Dat had als voordeel dat ze iemand eens kon verwennen als hij of zij ziekelijk was. Bovendien was de patiënt dan geïsoleerd en het bleef dan op de zaal rustiger. Ze had op een gegeven moment een van de mannen, die erg hoesterig was een 'balletje' gegeven voor zijn keel. Ze lag nog niet in bed of de hele zaal lag te hoesten en te proesten. Ook die dingen maakte je mee. Er was in die eerste jaren niet eens een mogelijkheid om persoonlijke bezittingen op te bergen. Sommigen liepen voortdurend met hun schamele wereldse goederen op zak. Zij wist het voor elkaar te krijgen 57

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 58