Jaargang nr 15 2001 Mensen uit de bezittende klasse haalden vaak hun kapitaal weg bij de banken, die op hun beurt dan ook geen krediet konden verschaffen aan ondernemers. Dat leidde tot stagnatie en werkloosheid. Er ontstond een gebrek aan wettig betaalmiddel en de minister van financiën zag zich genoodzaakt over te gaan tot het drukken van zilverbonnen, en om de gouden standaard van de Nederlandse bank te verlagen. De schaarste aan goederen had tot gevolg dat een distributie van levensmiddelen en brandstoffen moest worden ingevoerd. Die zelfde schaarste had echter ook zwarte handel tot gevolg. Mensen die over voldoende koopkracht beschikten leden geen gebrek, maar het arme volksdeel had het bijzonder zwaar te verduren. Vooral in de steden, waar mensen alle voedingsmiddelen moesten kopen, werd honger geleden. Op het platteland bleef de schaarste beperkt tot levensmiddelen als suiker, meel, specerijen enz. maar ook brandstoffen als steenkolen en petroleum was een probleem. Het gemeentebestuur van Limmen sprak zijn bezorgdheid met betrekking tot de ernstige toestand uit. Er werden maatregelen getroffen om in ieder geval de voedselvoorziening voor de bevolking zoveel als mogelijk was veilig te stellen. B&W overlegden met de plaatselijke bakkers, teneinde te kunnen bepalen hoe groot de voorraad was en of snel nieuwe voorraad ingekocht zou moeten worden. Dat laatste bleek een feit want er werd besloten om 100 zakken meel in te kopen. Die hoeveelheid zou als een soort ijzeren-voorraad worden aangehouden. Iedere keer als er uit gebruikt werd moest er onmiddellijk worden aangevuld, zodat er altijd noodrantsoenen in het dorp aanwezig zouden zijn. De uitgave voor die eerste zending bedroeg fl. 742,50 voor welk bedrag zonder enige moeilijkheid een begrotingswijziging werd aangenomen. De bakkers konden niet zonder meer uit die voorraad meel betrekken. Zij moesten eerst kunnen aantonen dat ze er niet in slaagden om op 53

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 54