Jaargang nr 15 2001 Dat die paar kogeltjes zo'n onvoorstelbare massamoord en menselijke ellende tot gevolg zou krijgen, zal Princip nooit hebben kunnen bevroeden. Maar dat kreeg het wel. Oostenrijk verklaarde de oorlog aan Servië. Rusland had een verdrag met Servië en moest te hulp komen. Dat was koren op de molen van de Duitse keizer. Die wilde graag meedoen en verklaarde Rusland de oorlog om Oostenrijk te helpen. Rusland had in 1907 met Frankrijk en Engeland een z.g. Triple Entente verdrag en zo waren die landen er ook bij betrokken. Het overmoedige Duitsland dacht even snel Frankrijk te bezetten en wilde daarvoor de kortste weg nemen door België binnen te vallen. Toen kwamen er her-en-der nog wat vechtgrage landen bij en al spoedig was de eerste wereldoorlog een feit. En Nederland Wij bleven neutraal. Nou ja neutraal... We vochten niet mee in ieder geval. Het klinkt nu waarschijnlijk vreemd in onze oren, maar de Nederlanders waren anti-Engels en Duitsgezind in die jaren. De oorzaak daarvan ligt in de geschiedenis. Behalve de vele Engelse Zee-oorlogen, waarbij de Engelsen ons heel veel schade hadden berokkend, was daar de laffe overval op de boeren in Zuid Afrika, wat de mensen dwars zat. Ons koningshuis was Duits en bij de koningin kon de keizer geen kwaad doen. Dat bleek aan het einde van de oorlog nog eens duidelijk, toen de keizer asiel kreeg van de koningin. De geallieerden eisten zijn uitlevering wegens oorlogsmisdaden, maar dat weigerde de koningin. De distributie Voor ons land had het krijgsgewoel vooral economische gevolgen. De mensen wisten niet welke kant het op zou gaan en ook vreesde men dat op enig moment ook ons land bij de oorlog betrokken zou kunnen raken. 52

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 53