Jaargang nr 15 2001 LIMMEN IN DE TIJD VAN KONING WILLEM II In boekje nr 13 besloot ik met een beschrijving van het vertrek van koning Willem I. "Het liet de bevolking van Limmen Siberisch koud", zo schreef ik. Nergens kwam ik ooit, in de geschriften, enige blijk van sympathie voor de koning tegen. Wel waren er de verplichte, door de overheid opgelegde, "gebedendagen" voor de koning, waarbij God te hulp moest worden geroepen als hij weer eens in moeilijkheden was geraakt. Toen hij ten leste met zijn Belgische vriendin naar Berlijn was vertrokken, waar hij overigens ook met haar is getrouwd, liet hij het koningschap aan zijn zoon Willem Frederik George. In 1840 nam deze de kroon over en hij noemde zich koning Willem II. Zijn vrouw was Anna Paulowna, zij was een dochter van Tsaar Paul I uit Rusland. Ook Willem II was nog een soeverein vorst. Wel was er in die soevereiniteit een heel klein scheurtje gekomen vanwege het contrasign dat zijn vader, onder zware druk van zijn ministers had toegestaan. Maar verder zouden ze bij hem niets te vertellen krijgen, had hij zich al voorgenomen. Maar een aantal vechtlustige ministers en kamerleden maakte het hem bijzonder lastig en dat zou hij dan ook ervaren. Maar daarover later. Hoofdzaak was dat hij van zijn vader een failliete boedel had overgenomen en dat gaf hem al kopzorg genoeg. De Staatsschuld was zo enorm groot dat bijna de helft van 's lands begroting moest worden gebruikt voor rente en aflossing van die Staatsschuld. 3 Koning Willem II

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 4