Jaargang nr 15 2001 vroedvrouw. Zij werd door de gemeente Limmen verrast met een geschenk. Het was een leunstoel met zwart trijp bekleed. Bovendien ontving zij een zilveren penning en natuurlijk de gebruikelijke dank en lof-uitingen. De wegen De enige weg in Limmen met een verhard wegdek was de Rijksstraatweg. Zoals de naam al aangeeft, was dat dan ook een Rijksweg en bedoeld voor het doorgaande verkeer. Die weg werd dan ook door het Rijk onderhouden. Langs de Rijksstraatweg lag de tramrails. De tram onderhield geregelde diensten tussen Haarlem en Alkmaar. Ook in Limmen waren een paar tramhaltes. Voor wat het wegennet in het dorp betrof moest de bevolking het doen met de wegen die min of meer toevallig in de oudheid waren ontstaan. Begonnen als kleine paadjes groeiden ze langzaam uit tot notwegen en tenslotte maakten ze ons wegennet uit. In het begin waren het allemaal zandwegen. Dat was helemaal niet zo erg, want de zandgrond op de strandwal werd niet gauw modderig. Langs de wegen lagen meestal waterbeken en als er plassen op de weg kwamen kon men eenvoudig door een sleufje te maken de plas naar de beek laten aftappen. De beek bracht op zijn beurt het water naar de Limmerpolder. Als er eventueel lage gedeelten waren, waar te vaak grote plassen stonden, dan reed men daar eenvoudigweg omheen. Zo ontstonden de kronkels in de wegen. De enige weggebruikers waren voetgangers en paard-en-wagens. De wielslagen die door de wagens werden veroorzaakt, schoof men van tijd tot tijd even dicht of ze werden opgevuld met afval van land- en tuinbouw. 45

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 46