Jaargang nr 15 2001 voor nodig dan idealistische woorden spreken. Hij probeerde wel om de kermis af te schaffen. Dat lukte natuurlijk niet. Dan met een dag bekorten. Dat lukte ook niet. Als hij probeerde de sluitingstijden van de kroegen te vervroegen kreeg hij ook alle hoofden niet in één zak. Alle goede voornemens ten spijt: hij kreeg moeilijk vat op de drinke broers en toen in de oudejaarsnacht van 1911-12 zich een incident voordeed, zou dat er toe leiden dat hij het in 1912 voor gezien hield in Limmen. Wie wel succes had in z'n strijd tegen de verwording door het overmatig alcoholgebruik, was dominee Winkel van de hervormde gemeente in Limmen. Winkel was predikant in Limmen tot 1917. Van hem werd verteld dat hij een zeer sterke invloed had op zijn gemeentenaren. Velen wist hij van de drank af te helpen. Mogelijk was hij de oprichter van de drankbestijdersbeweging "De Blauwe Knoop", in Limmen. Ook de katholieken hadden een organisatie die gericht was op beheersing van het drankgebruik. Die organisatie heette "Sobriëtas". Het woord betekent soberheid en de bedoeling van de vereniging ging dan ook niet zover als de Blauwe Knoop, een bond van geheelonthouders, maar matiging. De diocesane bonden, die de oprichters waren, probeerden daarmee soberheid te bewerkstelligen. Het mag gezegd worden, ook zij hadden succes met het terugdringen van het drankgebruik. Reeds in de loop van de jaren twintig werd matigheid een goede gewoonte en in de jaren dertig was er van drankmisbruik alleen met kermis nog iets te bespeuren. De lonen en salarissen Het levensonderhoud was nog niet echt duur, maar de bedragen waarmee de mensen moesten zien rond te komen vinden wij nu belachelijk. Afgezien van een paar zelfstandigen met een flink groot bedrijf, varieerden de inkomens van fl. 250,- tot fl. 500,- per jaar. Arbeiders verdienden tussen vijf en zeven gulden per week. Ook de ambtenaren-salarissen hielden niet over. De burgemees- 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 40