Jaargang nr 15 2001 Maar zoals dat dan gaat; al snel werden verbeteringen aangebracht en na korte tijd gingen er kabels de zee over en werden continenten en eilanden met elkaar verbonden. Ook voor de telefoon gold dat er heel wat wind door de hekken moest waaien eer die de kleine plattelandsgemeenten zou bereiken. Natuurlijk was het onrendabel om die lange afstanden vol palen te zetten, zonder voldoende afnemers. Bovendien was het risico van storm- en ijzelschade aan de draden op de open vlaktes groot. In de raadsvergadering van april 1905 komt de voorzitter, burgemeester Nahuys, met een voorstel om ook in Limmen een telefoonaansluiting aan te vragen. Het was een minderheidsvoorstel, want op de B&W vergadering hadden zijn beide wethouders zich nadrukkelijk tegen verklaard. De burgemeester vond het echter van zo'n groot belang dat hij het toch aan de raad wilde voorleggen. Hij hield de raadsleden voor dat het in het algemeen belang van de ingezetenen was om in Limmen een spreekcel te hebben. Wel vond hij dat de gemeente dan ook iets in de kosten zou moeten bijdragen. Die bijdrage zou 40,- zijn, waarvan hij persoonlijk al direct 10,- wilde geven. Als de gemeentekas dan ook 10,- zou betalen dan moest die laatste 20,- wel door de belanghebbenden samen kunnen worden opgebracht, was de gedachte. Zijn plan was om in het post- en telegraafkantoor een spreekcel te plaatsen. Er kon dan interlokale aansluiting verkregen worden en dat is toch in het algemeen belang, en denk eens aan de handel, zo hield de voorzitter zijn raadsleden voor. Na de tegenwerking van de wethouders, De Groot en Breedveld, had hij al niet op 'n daverend applaus gerekend, maar het was toch moedig van hem om stug door te zetten. De geschiedenis zou hem in ieder geval gelijk geven. Maar ook een paar raadsleden voelden wel voor zo'n cel. Het waren de heren De Jong, Valkering en Kooij. Er ontstond een discussie met De Groot, die vond dat een boer niks had aan telefoon, en dat de tarieven voor die diensten ieder jaar alleen maar bleven stijgen. Maar de voorstemmers hielden vol dat het ontbreken van de moderne communicatiemiddelen schadelijk zou zijn 35

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 36