Jaargang nr 15 2001 In Nederland was men weliswaar minder revolutionair, maar toch waren er in veel steden al rellen uitgebroken wegens hongersnood. Ook waren er demonstraties door arbeiders die het niet langer namen dat zij werden uitgebuit. Zij eisten hoger loon en betere arbeidsverhoudingen. Maar als zij met velen de straat op kwamen, waren de schutters paraat om de straat even schoon te vegen met hun vuurwapens. Zodat zoiets nooit uit de hand liep. Willem had nog steeds dat ontwerp voor de grondwet van Thorbecke in zijn laatje liggen en dacht er aan om het er toch maar eens uit te halen. Hij voelde de hete adem van de vernieuwers in zijn nek en dacht: ik kan beter vrijwillig liberaal worden dan door de vernieuwers het land te worden uitgezet, of gedwongen liberaal te worden. Hij benoemde een commissie om een nieuwe grondwet voor te bereiden die voornamelijk bestond uit vernieuwers. Ook Thorbecke maakte deel uit van die commissie. Zo koos Willem eieren voor z'n geld. In maart 1849, kort nadat de grondwet door beide kamers was aangenomen, stierf de koning, 56 jaar oud. Wij kunnen ons afvragen hoe de bevolking van Limmen is omgegaan met het koningschap van Willem II. Bekend is dat hij in het zuiden van ons land wel gezien was. In Limmen is daar in de archieven niets van te vinden. Wat voor Willem I gold, gold waarschijnlijk ook voor Willem II: het liet de mensen Siberisch koud. P.A. van der Steen. PIET BOSCHMAN, STICHTER VAN DE HORTUS BULBORUM In Japan, in de plaats Tonami, is een tulpenmuseum gevestigd. Het bestuur daarvan was zich bewust van het bestaan van onze Hortus Bulborum en wilde graag meer weten over de oprichter daarvan, meester Boschman. Een verzoek om informatie aan de Universiteit van Leiden kwam bij mevr. Carla Teunen terecht van de Hortus Botanicus. Zij richtte zich met het verzoek tot een oud-leerling van 17

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2001 | | pagina 18