Jaargang nr 14 2000 Ook toen waren er mensen met een warm hart voor dieren en die konden het dierenleed niet aanzien. Zij ijverden voor een "Trekhondenwet" en die is er ook gekomen. In 1910 is de wet van kracht geworden en in 1952 opgenomen in de wet op de Dierenbescherming, zodat zij als aparte wet overbodig werd. Die wet bracht verbetering in het trekhondenbestaan. De voerlui werden verplicht om te zorgen dat er drinkwater op de kar aanwezig was, zodat het dier te drinken kon krijgen. Bij warm weer was het vaak een zielig gezicht de dieren te zien smachten van dorst. Ook moest de last te dragen zijn. Op tal van zaken werd door de politie controle uitgeoefend toen de wet eenmaal van kracht was. De raadsleden hadden het overigens niet makkelijk met het vaststellen van de tarieven, want ga er maar aan staan: iemand die een plezier-hondje heeft en in het hoogste tarief is aangeslagen, protesteert en zegt: "hoe kom je er bij, mijn hond is een waakhond; niks plezierhond." Geen wonder dus dat steeds weer opnieuw herzieningen op de agenda verschenen met het oogmerk om de gaten te dichten die er steeds weer in de verordeningen te ontdekken waren. Wij weten er ook vandaag alles van, na honderd jaar zijn er op het gebied van wetgeving nog steeds veel gaten te dichten. De woningwet Deze wet stamt uit 1901 en het is heel begrijpelijk dat onze gemeenteraad er nog al eens over praten moest in 1904, want zoiets ingrijpends als voorschriften bij de bouw van een huis of schuurtje waren ze niet gewend. Bovendien had het voor Limmen nogal wat consequenties. Die eerste woningwet regelde ook de ruimtelijke ordening. De echte bestemmingsplannen kwamen overigens eerst in 1931 en in 1965 kwam de vervanging van de woningwet uit 1901. Toen werden Woningwet en Ruimtelijke ordening gescheiden eigen wetten. 6

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 7