1 Dat was mazzel Hoe zijn jullie de oorlog door gekomen, want u was toen een jonge vent? Nou ja, je moest uitkijken, hè? We hebben een keer gehad, toen werd er razzia gehouden. Ik had daar niet direct erg in, dus ik kwam nietsvermoedend de schuur uit. Tot mijn schrik stond daar een Duitser. Laat die vent nou zo zijn hoofd wegdraaien, zodat ik gauw weg kon komen. Ja, dat was een best. Ik heb echt mazzel gehad. Voor de rest hadden wij altijd wel te eten enzo, bij de boerderij. Heeft u evacués gehad? Ja, uit Hamersveld. Maar dat was niet zo lang. De boel werd daar in Hamersveld onder water gezet, maar dat zakte al vrij gauw, dus konden de mensen terug. Maar wel hebben we mensen gehad uit Egmond aan Zee, want die moesten daar weg omdat de Duitsers de kust af gingen zetten met dennenbomen, nou ja, met de palen ervan. Want de Duitsers dachten dat de Engelsen wel over water zouden landen met schepen. Met die palen langs de kustlijn wilden ze dat tegengaan. Het had trouwens toch niet gekund, want het water was veel te laag. Nou ja, zoals je weet, ze zijn in Normandië geland. Dat weet Jan Publiek niet Bent u altijd optimistisch? Ja, dat mag je wel zeggen. Dat heb ik mijn hele leven wel gehad. Je kan er niks aan doen als het anders is, maar ik ben er toevallig erg bljd mee. Ik mag ook helemaal niet klagen. Er staan een hoop mensen nog altijd voor me klaar. Want kijk nou eens, hoeveel er goed draait door de vrijwilligers, waar Jan Publiek helemaal geen weet van heeft. Wat ze allemaal niet voor je doen! En niet te vergeten mijn buurvrouw, die altijd voor me klaar staat. U verdient dit toch, u heeft toch ook altijd voor uw moeder gezorgd! Dat mag je niet zeggen: "dat heb je verdiend", want zo is het niet in het leven. Voorlopig gaat het nog goed zo hier en als het anders wordt, dat je straks toch wat meer gaat mankerenla, je kan het niet zo kronkelen dat je daaraan ontkomt. 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 54