Jaargang nr 14 2000 Het verzoek was ook al eerder bij de minister ingediend, maar die wilde er eerst nog eens een nachtje over slapen. En zo ook de gemeenteraad van Limmen. Zij namen het verzoek om adhesie "in overweging". Toch was het een verwarrende toestand, zeker voor het treinverkeer dat in die dagen zeer belangrijk was. De Spoorwegen konden natuurlijk niet werken met lokale tijden en hadden daarom hun toevlucht genomen tot "Greenwichtjd". De tjdtabellen van de Spoorwegen vermeldden dan ook Greenwichtjd. Voor de reizigers was dat dus rekenwerk. Zij hadden hun klokjes op lokale tijd staan en moesten dat omrekenen naar Greenwich. Het verschil met Amsterdam was 20 minuten maar met Arnhem 30 minuten. Alles daartussen had weer wat anders op z'n klokje. Het zou tot 1908 duren eer de vroede vaderen er over uitgepraat waren. Op 7 mei 1908 werd bij Koninklijk Besluit vastgesteld dat met ingang van 1 mei 1909, op alle openbare gebouwen en op alle Nederlandse spoorwegstations, de Amsterdamse tijd moest worden aangegeven. België had Greenwichtjd, daar was het 20 minuten vroeger dan in Nederland en in Duitsland was het 40 minuten later dan bij ons. Tijdens de 2e W.O. hebben de Duitsers bij ons de Middeleuropesetjd ingevoerd. Die verschilt 1 uur met Greenwichtjd, en zo is het tot heden gebleven. De hondenbelasting In vroeger eeuwen kwam hondsdolheid geregeld voor en het was ook toen al bekend dat de besmetting vooral veroorzaakt werd door in het wild levende dieren. Vossen, wolven, marters en dassen waren diersoorten die toen nog veelvuldig voorkwamen. In het speeksel van een besmet dier leeft een virus dat het zenuwstelsel aantast en het beest als het ware "gek" maakt. Hij gaat zich als zodanig gedragen en op zijn beurt bijt hij andere dieren, waarbij zijn met het virus besmet speeksel in de wond 3

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 4