1 grensbewaking kreeg plotseling een grote stroom terugkerenden te verwerken. Voor die mannen was het goed uitkijken geblazen omdat er figuren tussen scholen die opgepakt moesten worden. Dan ging het om lieden die bij de Hollandse SS in het Duitse leger hadden gediend, en andere collaborateurs die men graag in de gevangenis wilde opbergen. Dat soort lieden deed zich voor als ex-dwangarbeiders of concentratiekampgevangenen en probeerden zo ons land weer in te komen en onzichtbaar te blijven. Daarom was men streng bij de douane en verliep de repatriëring dan ook langzaam. In de kaas Toen Jan eenmaal in Holland was ging hij werken in de kaashandel en dat bleek een goeie greep. Hij had aanleg voor kwaliteitsbeoordeling en werd al spoedig een uitstekend vakman. Na een periode bij Eyssen in Alkmaar, kwam hij in de afdeling kaas bij Albert Hein. Daar zou hij blijven werken tot zijn pensionering. Op een mooie dag ontmoette hij Emma Koper en in 1953 trouwden zij en kwam Jan in Limmen bij de familie Koper te wonen. Ook voor de winkel en de ventwijk braken betere tijden aan en nu er bovendien een kostwinner bij kwam was de kou van de lucht. Emma en Annie ventten nog steeds met de handkar, maar zij gingen met hun tijd mee en kochten een echte ventwagen met benzinemotor. In de jaren '50 waren er vijf melkhandelaren in Limmen n.l.: Piet Duykersloot, Bertus Groot, wed.Koper, Willem Kraakman en Jan Rijs. Zij reden allemaal het hele dorp door om zo hier en daar een klant te bedienen. Gelukkig kwam er een moment waarop zij inzagen dat zoiets gekkenwerk was. Ze staken de koppen bij elkaar en besloten tot 'wjkverdeling'. Dat was een enorme verbetering; huis aan huis je producten afgeven was tijdbesparing. 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 47