Jaargang nr 14 2000 HONDERD JAAR LIMMEN Deel 2 "Nog een weinig tijds en wij zullen de 20e eeuw verlaten." Zo begonnen wij in boekje no 13 (vorig jaar) een reeks geschiedenisverhalen over "onze" eeuw; de eeuw waarin wij geboren werden en opgroeiden. Die reeks zullen wij in de 21e eeuw voortzetten, immers het is goed te weten hoe dingen tot stand kwamen en waarom. Wij volgen de geschiedenis van ons dorp aan de hand van overheidsmaatregelen. Waarom werden die genomen en wat was de uitwerking daarvan op de samenleving. Eenheid van tijd. In januari 1904 kwam er een verzoek om adhesiebetuiging bij de gemeenteraad binnen. Het verzoek was afkomstig van de Bond van Horlogemakers en hield in, hun strijd te steunen in de poging te komen tot eenheid van tijd in heel Nederland. Wat was n.l. het geval: De zon maakt uit hoe laat het is, dat is een feit waar niemand omheen kan. Maar toch... Dat onze voorouders naar de stand van de zon keken om te zien hoe laat het was, heeft eeuwen lang prima gewerkt. Daar verandering in aanbrengen is de natuur geweld aandoen. Waarom zou men ook: als de zon de hoogste stand in het zuiden bereikt heeft is het 12 uur. Dat gold voor Limmen en voor de hele streek in Kennemerland dus daar kon je de klok op gelijk zetten. Maar de zon komt op in het oosten en daarom is het in Enschede eerder 12 uur dan in IJmuiden, om maar een voorbeeld te noemen. Dat was eeuwenlang geen enkel punt maar naarmate de verbindingen tussen de mensen korter werden door de technische vooruitgang, werd het bezwaarlijk dat de klokken overal andere tijden aangaven. Zo ontstond de behoefte om voor het hele land dezelfde tijd te hebben. De strijd werd gevoerd voor invoering van de "Amsterdamse tijd". 2

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 3