Jaargang nr 14 2000 3 Mei 1926 was het moment aangebroken om het 12,5 jaar bestaan te vieren. Er waren toen al 21 zusters. In de loop van de tijd waren 76 verpleegden gestorven, terwijl er 48 hospitanten zijn. Er werd een feestcommissie samengesteld bestaande uit het Kerk en Armbestuur. Deze besloot in de parochie een rondgang te doen om een feestgave aan de Eerw. Zusters aan te bieden. De parochia nen lieten zich niet onbetuigd. Pastoor Peeperkorn besluit echter zijn verslag met de feestelijke predikatie van rector Speet. Het verloop van de feestelijkheden en het reilen en zeilen van het Maria-oord in de crisis-jaren zal dus onbekend blijven. De oorlogsjaren Er is een journaal van de zusters overgebleven, dat aanvangt bij het uitbreken van de oorlog. Zo kunnen we lezen dat in die mei-dagen plaats was gemaakt voor de opvang van gewonden. Van de bejaar den konden er 18 ondergebracht worden bij familie in het dorp. De consternatie was natuurlijk groot, hoewel er ook weer een komische noot viel toen een van de bejaarden meende dat ze hem op zijn leeftijd nog naar het front zouden sturen. In het Maria-oord werd gerekend op de opname van 60 mensen. De bewaar- en naaischool werd gereserveerd voor 50 geëvacueerden. In de kleine uurtjes van 11 mei kwamen 90 mensen uit Hamersveld en Leusden; wel even meer dan waarop gerekend was. In het Maria- oord zelf werden 23 mensen opgenomen. 18 Mei vertrok het grootste gedeelte weer en keerde de rust terug. Vanaf 1943 kregen de zusters veel te verduren van de bezetter door voortdurende vorderingen, vooral van de school. Her en der werd onderdak gevonden, maar de kwaliteit van de scholing zal die jaren niet veel voorgesteld hebben. Toen de vordering eenmaal werd opgeheven bleek de schade aan de lokalen aanzien- 30 zijn wederom een keurig en vooral degelijk en net stuk bouwwerk heeft afgeleverd."

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 31