Jaargang nr 14 2000 heeft gehuurd, is de wed. Hollenberg, uit de parochie van Akersloot afkomstig. De tweede is Alida Wempe, van Limmen, die zich heeft ingekocht, voorlopig voor 2200,-. Kamer No 3 werd betrokken door de Wed. Groen, later door de Wed. Blankendaal en Kamer No 4 door Geertje Winder Arie, ingekocht voor 2500,- plus 50,- per jaar. Al zeer spoedig was op de algemeene vrouwenzaal een vrouwtje nl. Neeltje Bont, Wed. Baltus, parochiane van Limmen en gewoond hebbende te N.Bakkum in de duinen. Na 14 dagen kwam Elisabeth van Ederen uit Koog a/d Zaan; daarop volgde Neeltje Admiraal wed. Dekker en wed. Zomerdijk geb. Rolie uit 't Veld. De mannenzaal echter bleef leeg. Echter zijn er spoedig twee op gekomen nl. Willem Druiven, die zich ingekocht heeft voor 2000,- en Cornelis Druiven, die gratis (is) opgenomen, onder voorwaarde, dat hij de tuin bearbeid." "In sept. 1914 heeft St.Maria-Oord 43 Belgen geherbergd. Wegens den oorlog en bezitneming door de Duitscher waren zij uit België gevlucht. Zij bestonden uit één man, dertien vrouwen en de rest kinderen. Een kleine drie weken zijn zij verpleegd geworden en daarna naar hun land teruggekeerd." (Tot grote opluchting van pastoor, die niet erg gecharmeerd was van de levenswijze van deze mensen). Er bleven uiteindelijk twee vrouwen en een jongen van 10 jaren achter in Limmen. "In het gesticht kwamen voortdurend nieuwe menschen, zoodat het in september 1917 geheel gevuld was op een paar manne-plaatsen na." Ook de school deed het heel goed: "Het getal leerlingen op de school nam zoozeer toe (van Heilo waren er een kleine 30) dat wij besloten sept 1916 twee schoollokalen (elk met 5 kinderen) er bij te bouwen, alsmede in een afzonderlijk gebouw twee bewaarscholen met speelgoed en tooneel." "Doordat wij door den nieuwe bouw een schoollokaal over hadden werd de vrouwenslaapzaal naar het vroegere schoollokaal overge bracht en de gewezen slaapzaal tot 2 ziekenkamers ingericht. Bij deze gelegenheid is het Liefdegesticht net als de scholen 26

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2000 | | pagina 27