Jaargang nr. 13 1999 Wel werd er op aangedrongen dat Limmen een eigen ambtswoning moest bouwen en dat beloofde de gemeenteraad te zullen doen. Beloven en doen is twee en omdat Limmen niet bepaald rijk was moest er nog wel stevig worden overlegd hoe het moest worden gefinancierd. Besloten werd om een lening te sluiten tegen een rente van 4,5% Aan de westkant van de Straatweg lagen twee akkertjes en die werden gekocht voor resp. 500,- en 550,-, samen dus voor 1050,- aan bouwgrond. Voor nog geen tienduizend gulden bouwde C. Bos er een grote villa op en de jonkheer mocht er in gaan wonen tegen een jaarhuur van 600,-. Maar GS vond dat niet goed. Ze moesten de huur maar in zijn salaris verrekenen vond GS, huur rekenen voor een ambtswoning mocht niet. Jonkheer Nahuys keurde de villa goed en ging er wonen. En zo deden alle burgemeesters na hem, tot in de jaren '70 burgemeester Molhoek helemaal niet zo gecharmeerd was van de veel te grote woning. Bovendien waren de plafonds erg hoog waardoor de kamers nauwelijks warm te stoken waren. Hij kocht een stukje grond aan het Kiefteland en liet daar zijn eigen huis op bouwen. De ambtswoning werd verkocht en is thans in gebruik bij accountantskantoor Tummers. De algemene armenzorg was in die dagen onder controle van de gemeenteraad. In Limmen, waar het grootste deel van de bevolking katholiek was, bezat de "Algemene-armen" (of Burgeljke armen) relatief veel land en huizen. Die algemene armenzorg was voor Limmen ontstaan in de 16e eeuw toen het katholieke geloof verboden werd en alle bezittingen van die kerkelijke gezindheid overgingen in handen van de protestanten. De katholieke kerk bestond niet meer en als mensen in die jaren hun nalatenschap voor een goed doel wilden bestemmen, dan kon dat 43

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 44