Jaargang nr. 13 1999 HONDERD JAAR GEMEENTEBESTUUR Nog een weinig tijds en wij zullen de 20e eeuw verlaten. De eeuw waarin wij geboren werden en opgroeiden: onze eeuw. In "onze eeuw" gebeurde er onnoemelijk veel; oorlog en geweld, jawel, maar ook heel veel zegenrijke dingen. Het was zeker niet alleen maar kommer en kwel. Over een en ander willen wij in de komende jaren eens iets in herinnering terug roepen. Zo nu en dan een stukje. Hoe zag ons dorpje er honderd jaar geleden uit en waarmee verdienden onze voorouders hun kostje. En wat hield de gemoederen van de dorpeling bezig in die soms zo hectische jaren. Waarover spraken de vroede vaderen van Limmen een eeuw geleden. Dat gaan wij na en dat zullen wij onze lezers laten weten. EEN KLEIN STUKJE VOORGESCHIEDENIS Oudtijds was Limmen een Ambachtsheerlijkheid en in die feodale eeuwen kan je niet spreken van een democratisch bestuurde gemeente. Weliswaar bestond de vroedschap vaak uit enige inwoners van het dorp, maar die waren niet democratisch gekozen maar op voordracht van een Ambachtsheer benoemd. In de 19e eeuw kwam daar geleidelijk verandering in en kreeg ook Limmen een gekozen gemeenteraad. Vermeldenswaardig is nog dat Limmen aan het begin van de vorige eeuw met Heiloo is samengevoegd geweest. Dat was in de roerige dagen van de Bataafse-Republiek en de Franse bezetting. Napoleon had zelf de touwtjes in handen genomen in de Nederlanden en vond al die kleine dorpjes maar niks. Hij besloot om daar maar eens de bezem door te halen en zo kwam het dat hij Limmen en Heiloo samenvoegde tot een gemeente: "omdat beide dorpen minder dan 500 inwoners tellen." Dat heeft geduurd van 1811 tot 1817. 38

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 39