Jaargang nr. 13 1999 "De eerste paar jaren na de lagere school wel. Net als m'n vader werkte ik bij Scher mer. Het was hard werken, je moest vijftien heien per dag spitten. Een hei is twee bij één meter en één meter diep. Schermer was een beste baas. Ik hoorde van een verhaal op een ander bedrijf dat een man vijfentwintig jaar in dienst was en niks kreeg van zijn baas. Z'n collega's hebben van hun armoe wat geld bij elkaar verzameld en voor de man een fiets gekocht. Toen die baas hier van hoorde, kon hij het opbrengen om de man een middag vrij te geven. Toentertijd had Valkering in Egmond grond gekocht om bollen te telen. Schermer ging dat ook doen. De grond was daar verschrikkelijk ongelijk. Eén kant stond helemaal onder water, zodat je er 's winters schaatsen kon rijden. Die grond moest dus gelijk gemaakt worden. Daarvoor werd Kees Braak, die van de draaimolen, gevraagd om zijn paard uit te lenen. Dat paard kon dan de kiepwagen heen en weer trekken over een smalspoor. Valkering had dit werk uitbesteed, en hun ging het goed. Voor Schermer is het hierdoor verkeerd gegaan. Ik moest ander werk gaan zoeken en zo kwam ik bij de Lum (Linoleum) in Krommenie, tegenwoordig Forbo. Maken jullie dat uit? Jullie zijn ontslagen! Dat heeft niet lang geduurd, want op een winterdag werd ik ontslagen. Ik werkte met twee kameraden uit Limmen bij de Lum en die dag lag de sneeuw zo hoog, dat we er niet konden komen. Er was toen nog geen trein zo vroeg, om 5 uur. Om negen uur heeft één van ons de baas gebeld dat de sneeuw te hoog lag en dat we niet konden komen. De baas zei hierop: "Maken jullie dat uit? Voor mij hoeven jullie helemaal niet meer te komen!" Toen ben ik een tijdje sneeuw gaan ruimen; we moesten overal vestingen maken en dat werd betaald door de provincie. Kort daarna hoorden we dat er werk was bij de Hoogovens. Hier heb ik dertig jaar gewerkt. Ik had een hele beste baas. In deze tijd heb ik nog T.B. gehad en ik kreeg zelfs ziekengeld en versterkende middelen. Toen ik bij de Hoogovens kwam werkte ik op de kunstmestafdeling. In 1949 waren er twaalfhonderd mensen, omdat alles nog met de hand werd gedaan. Nu werkt op diezelfde afdeling nog maar honderd man." 33

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 34